Kultura v Liberci je dlouhodobě podfinancovaná, to je dobře známý fakt. Kulturní dotační fondy mají většinou nejméně finančních prostředků, které mohou rozdělit jednotlivým institucím a sdružením. Přesto se mohou Liberečané těšit na kulturní léto, které je nebude nic stát.

„Pokud je hospodářský výsledek kraje kladný, můžeme zasponzorovat akce, které se za normálních podmínek nepodařilo podpořit," okomentovala současnou situaci krajská radní Hana Maierová. Kraj letos rozdělil mimo dotační tituly, díky přebytku v rozpočtu a restrukturalizaci peněz z loňského rozpočtu, více než půl milionu korun. Přímou dotaci tak dostaly Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě, festival Benátská!, hudební festival Lípa Musica i oblíbený Bohemia Jazzfest, který přiveze světové jazzové umělce před libereckou radnici už tento čtvrtek.

Přímá podpora

„Město Liberec vyčlenilo z rozpočtu letos 200 tisíc korun, kterými podpořilo konání jazzového festivalu v Liberci," řekl Jan Král z libereckého magistrátu a dodal, že celkový rozpočet akce se pohybuje okolo 600 tisíc korun a bez podpory města a kraje by se nemohl uskutečnit. Všechny zmiňované akce byly podpořeny mimo vypsané dotační tituly. Rozdělení peněz na kraji navrhla rada a odhlasovali krajští zastupitelé, o městském příspěvku na Bohemia Jazzfest zase rozhodovalo liberecké zastupitelstvo.

Zatímco organizátoři podpořených akcí a jejich příznivci jsou spokojeni, ozývají se také hlasy, které výši dotací a proces schvalování zpochybňují. „Jak je možné, že kraj dal 200 tisíc korun na natočení hudebního videoklipu Big´O´Bandu?," říká člen libereckého občanského sdružení, který nechce být jmenován a připomíná dalšího příjemce mimořádné krajské dotace.

Podle krajské radní Maierové dostal liberecký big band tak velkou částku proto, že hudební klip bude zárovň sloužit jako propagační video kraje. „Mám reference, že Big´OˇBand patří ve své kategorii ke špičce. Pokud má kraj takovou akci podpořit, musí se zároveň jednat o jeho propagaci, proto jsme se s nimi dohodli na jednotlivých lokacích, kde se bude natáčet, a které zároveň budou propagovat krásné lokace Libereckého kraje," dodala Maierová.

Mezi místa natáčení tak byly zvoleny Krajská vědecká knihovna, zámek Sychrov, sklárna v Novém Boru, tramvaj a Ještěd. „Ústřední téma krátkého hudebního filmu je Kraj tvoří lidi. Lidi, kteří tu žijí, pracují, tvoří, sní o možnostech a uskutečňují je," zní oficiální důvodová zpráva, proč kraj videoklip podpořil.

Díky kladnému hospodářskému výsledku kraje by se měly navýšit i rozpočty jednotlivých kulturních organizací kraje. „Mělo by jít o 3,5 procenta, což dělá asi 2,2 milionu korun navíc," říká Hana Maierová.

Další možností pro organizátory kulturních akcí je obrátit se na kraj o poskytnutí individuální dotace, kterou nelze čerpat z vypsaných dotačních titulů (dříve tzv. záštity s finanční podporou). Výše podpory se pohybuje od 10 do 50 tisíc korun.