Liberečtí zastupitelé potvrdili, že v rámci dotačního programu 7.2. podpoří záchranu a obnovu památek více než 21 miliony korun.

„Jak dotační program Libereckého kraje, tak i individuální dotace na obnovu památek jsou často zásadním impulzem pro majitele těchto objektů pro zahájení nebo pokračování obnovy,“ uvedla náměstkyně kultury Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Historická souprava, kterou tvoří motorový vůz z roku 1915 vyrobený firmou Ringhoffer a vlečný vůz od stejné firmy z roku 1930, na prvního máje vyjela na koleje.
Historická tramvaj z Prahy vyrazila na koleje, sveze cestující na Den vítězství

Díky programu tak dosáhnou vlastníci památek na peněžitou podporu, která jim dopomůže k zachování či obnově kulturních památek. Nemusí se však jednat o celkovou úpravu dané památky, dotace se týká i úprav pouze částí památek. Podmínkou však je, aby se historický objekt nacházel na území Libereckého kraje.

„V tomto programu přijal krajský úřad celkem 114 žádostí o dotaci. Podporu obdrží 74 vlastníků památek,” uvedl mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička.

Street Food Festival Liberec.
Vůně pouliční kuchyně se linula Libercem. Foodtrucky zaparkovaly před kulturákem

Podle Vinklátové se letos dostalo na více žadatelů právě díky posílení dotačního programu, takže se dočká úprav více památek v regionu.

Mohlo by se vám líbit: V krematoriu v Liberci provedou ročně až 2 tisíce žehů. Nebožtík není nikdy nahý

Zdroj: Jiří Louda