Jako by opravu tří školních hřišť u ZŠ Křižanská, Na Výběžku a Vrchlického neustále provázela smůla. Nejdřív byl projekt několikrát odložen, protože město nemělo na povinnou spoluúčast. Pak se peníze našly a dotaci se podařilo získat, ale nové vedení radnice neuznalo vítěze soutěže firmu Eurovia. Hodnotící komisi, která Eurovii vybrala, Rada města zrušila. Nová komise pak dala přednost společnosti Swietelsky, která byla z předchozí soutěže vyloučena. Podle primátora Tibora Batthyányho (ANO) šlo ale o formální nedostatky a navíc byl Swietelsky levnější. „Pochybení bylo opravdu formální, jen některé položky specifikovali víc, než požadovala zadávací dokumentace. Původní komise ale Swietelskeho rovnou vyřadila, aniž by požadovala nějaké upřesnění. Proto jsme celou věc přehodnotili. Chceme se chovat hospodárně, a pokud je jejich nabídka skoro o tři miliony korun levnější, nebyl důvod ji nevybrat."

Eurovia se kupodivu neodvolala a město podepsalo se Swietelskym smlouvu. Tento postup nakonec schválil i Úřad regionální rady ROP, který dotaci poskytl. Jenže teď přibyl ke smlouvě dodatek a právě ten podle Starostů pro Liberec celou dotaci ve výši 20 milionů korun ohrožuje.

Stavět budou jiní

„Podle smlouvy o dílo se Swietelsky zavázal, že zakázku provede sám. Jenže teď se v dodatku ke smlouvě objevilo, že zakázku z 83% převezme subdodavatel," říká lídr Starostů Michal Hron. Podle dostupných informací by subdodavatelem většiny prací měla být firma Brex. „Čouhá z toho účelovost jako sláma z bot. Kdyby šlo o změnu, která by umožňovala subdodávku v řádu několika málo procent a která by byla dobře zdůvodněna, dalo by se to pochopit. Ale tady byla celá zakázka de facto prodána třetí straně," říká David Václavík, zastupitel za SLK.

Smlouvu o dílo podepsala radnice s firmou Swietelsky 16. dubna. O týden a půl přišel Swietelsky s dodatkem. Přitom předtím předložil čestné prohlášení o tom, že realizaci provede vlastními silami. „Obáváme se, že kvůli tomu může město o dotaci na obnovu hřišť přijít," uvádí za Starosty Jiří Šolc.

Poukazuje přitom na dopis z ministerstva pro místní rozvoj, ve kterém se uvádí, že tímto svým jednáním navrhovatel svoji nabídku pozměnil, čímž porušil zadávací podmínky města.

Na ministerstvo se s tímto dotazem obrátil Michal Vereščák, který skončil na pozici vedoucího odboru strategického rozvoje a dotací. Vereščák byl také v původní hodnotící komisi, která vybrala Eurovii. Náměstek primátora Jan Korytář, kterému Starostové dávají za vinu, že za výběrem Swietelskeho stojí a protežuje ho, se brání. „O dopisu z ministerstva, že jde o sporný krok, jsem se dozvěděl až 11. května. Pan Vereščák v tomto jednal na vlastní pěst."

Podle Starostů by měli zastupitelé celou akci přehodnotit, jinak hrozí, že Liberec při následné kontrole o dotaci přijde. Názory se ale různí. „Jedná se o nové ujednání, které odporuje původní nabídce, ale vzhledem k tomu, že nemělo vliv na průběh zadávacího řízení, lze ho považovat za nepodstatnou a tedy spíše přípustnou změnu," říká právník Transparency International Petr Leyer.

Co bude dál?

Důvodem, proč Swietelsky přehodil většinu prací na subdodavatele, je prý fakt, že mezitím získal další zakázky a tuhle už nestíhá. Město má tak dvě možnosti. Buď jít do rizika, že možná o část dotace přijde, nebo akci zrušit a ohrozit tak obnovu hřišť. Vlastní peníze totiž na nová sportoviště nemá. Hřiště jsou ale v katastrofálním stavu a školám tak ztěžují výuku tělocviku.

„Určitě jde o politický risk, pokud se budeme tvářit, že se nic nestalo," říká Michal Hron. „Kontroly z ministerstva financí jsou teď velmi přísné a řada obcí už o část dotací přišla za vyložené prkotiny. Nechci, aby tohle byl další případ."