Kvůli výstavbě nové silnice se motoristé tento týden nedostanou na Tržní náměstí ani jednosměrnou Ruskou ulicí kolem rockového klubu, což je odbočka z Ruprechtické ulice. Ta bude znovu uzavřená ještě 13. a 14. dubna. Parkoviště na náměstí je tak aktuálně přístupné jen od křižovatky s Rumjancevovou ulicí.

Práce na Tržním náměstí jsou úvodní etapou výstavby nové městské komunikace, která spojí toto náměstí se Sokolskou ulicí. O jejím vybudování se v Liberci mluví víc než 20 let. Ulevit by měla dopravě v horním centru města. Cílem je také přeměnit zanedbanou a dosud slepou Pastýřskou ulici v moderní městskou třídu se zelení, která bude sloužit jak pro automobily, tak pro cyklisty a chodce. Součástí prací v první etapě je i modernizace parkoviště v Pastýřské ulici pro 130 aut. Hliněnou a bahnitou plochu s výmoly nahradí povrch z kamenů. Přibude tam i alej a další prvky pro udržení vody v krajině. Náklady činí 52 milionů korun. Práce začaly loni na sklonku léta a skončit by měly letos do června.

Kabinová lanovka na Ještěd je od října 2021 mimo provoz. Ilustrační foto.
Téměř 35 milionů korun. Tolik zaplatí město Českým drahám za lanovku na Ještěd

Firmu pro výstavbu navazující druhé a třetí etapy Nové Pastýřské radnice zatím nevybrala, výběrové řízení ještě ani nevyhlásila. S dopravním omezením musejí motoristé letos počítat i na druhé straně připravované nové cesty. Rušná Sokolská ulice bude po zimní přestávce znovu uzavřená od 18. března. Zhruba půl roku budou muset motoristé i autobusy MHD jezdit po objízdných trasách. „Na dokončení rekonstrukce úseku mezi křižovatkami se Zhořeleckou a Pastýřskou ulicí má dodavatel 180 dnů," řekl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. Práce v ulici začaly loni na podzim výměnou inženýrských sítí, na zimu je stavbaři přerušili a silnice byla průjezdná. Rekonstrukce bude stát 66,4 milionu korun, z toho 40,7 milionu platí město a kraj přidá 25,7 milionu.

Mohlo by vás zajímat: Přesun Penny či další Action. Zavřené OBI v Pavlovicích nahradí nákupní park

Zdroj: Jiří Louda