V Libereckém kraji napadlo až 15 centimetrů sněhu a stále místy sněží. I na hlavních tazích tak mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, které kloužou. Uvízlé kamiony zkomplikovaly podle policie dopravu na silnici 13 v Kamenickém Šenově nebo na silnici 292 na Semilsku.

Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice, řidiči musí po hlavní silnici 13 přes Frýdlant, kde se solí. „Od jedné hodiny ráno bojujeme nejen s přívaly mokrého sněhu, ale i s popadanými stromy, zejména na Českolipsku máme kvůli tomu uvízlých několik sypačů na cestě," uvedla na sociálních sítích krajská společnost Silnice LK, která zajišťuje sjízdnost krajských komunikací druhé a třetí třídy a také část hlavních tahů. 

Neprůjezdná je sinlice 26846 u obce Radvanec na Českolipsku, kde uvízl napříč vozovkou kamion. K dopravní nehodě došlo na sinici ze Světlé pod Ještědem do Křižan, kde se srazil autobus s osobním autem. Na silnici 2904 u Oldřichova v Hájích na Liberecku se tvoří sněhové jazyky a problémy tu mají nákladní vozidla. Na sinlici I/13 z Kamenického Šenova do Nového Boru se může tvořit ledovka. 

Nehoda u Chotyně, čtvrtek 24. listopadu 2023.
FOTO: Při nehodě v Chotyni uvízl v havarovaném autě pes. Zachránili ho hasiči

Spadlé stromy zastavily ráno také provoz na několika železničních tratích. Nejezdily například vlaky ze Železného Brodu na Jablonecku směrem na Semily, z České Lípy na Blíževedly a z Bezdězu směrem na Bělou pod Bezdězem. Bez dodávek elektřiny bylo ráno v Libereckém kraji kvůli popadaným stromům kolem 3500 odběratelů. Mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že největší problémy jsou kolem Jablonce a Železného Brodu, na Českolipsku v oblasti Sosnové, Zahrádek nebo Skalice u České Lípy.

Hasiče zaměstnává od pondělního večera hlavně odstraňování stromů a větví z komunikací. Do 9. hodiny ráno vyjížděli v Libereckém kraji zhruba sedmdesátkrát.

Teploty v kraji se dnes ráno pohybují od minus tří do jednoho stupně nad nulou, většinou je zataženo a místy sněží. Přes den by se mělo podle meteorologů ochlazovat a teploty klesnou až k minus pěti, na horách k minus osmi stupňům Celsia. Zesilovat bude vítr, který může v nárazech přesáhnout 70 kilometrů v hodině, hlavně na horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Mohlo by vás zajímat: Příprava vánočních trhů je v plném proudu. Zpestří je ruské kolo

Zdroj: Jiří Louda