„Téměř všechna místa máme každodenně zaplněná. U lůžek pro muže je to zhruba již osmdesát procent, u těch pro ženy pak dokonce téměř sto procent,“ vyčíslil Tomáš Šretr, vedoucí jabloneckého Azylového domu Naděje.

Jablonecké útočiště pro lidi bez přístřeší nabízí pro ženy dvanáct míst v noclehárně a osm na ubytovně.

Pro muže má pak dispozici opačný poměr, tedy 8 lůžek v noclehárně a 12 na ubytovně. „Předpokládáme, že se kompletně kapacita vyčerpá v momentě, kdy napadne sníh a nastanou mrazy,“ doplnil Šretr s tím, že za lůžko na ubytovně zaplatí zájemci 60 korun za den a v noclehárně pak polovinu, tedy 30 korun za noc. Navíc podle něj narostl oproti jiným měsícům zájem těch klientů, kteří chtějí v azylovém domě pobývat delší dobu, v řádech několika měsíců.

V Libereckém Azylovém domě Speramus je prozatím situace o něco příznivější. „Kupodivu v porovnání s minulými roky jsme na tom zatím dobře. Zdaleka nemáme obsazená všechna místa,“ podala informaci Jindřiška Máchová, sociální pracovnice.

Podle jejích informací je stav, kdy mají obsazených v průměru 12 lůžek z celkových pětadvaceti, výjimečný. Liberecký azylový dům však standardně nenabízí ubytování pro ženy bez střechy nad hlavou. Pro ty mají k dispozici pouze jedno místo pro krizové situace. Jedno lůžko zájemce vyjde na čtyřicet korun za noc.

A právě v Liberci počátkem tohoto týdne jedna bezdomovkyně na ulici zemřela. V pondělí v ranních hodinách oznámil pěší hlídce městských strážníků muž, že u zadního vchodu do objektu Tesca nalezl osobu zřejmě již bez známek života.

„Strážníci na místě zjistili ženu, která ležela ohnutá přes betonový obrubník, napůl vysvlečená a nejevila známky života. Přivolaný lékař konstatoval smrt bez cizího zavinění,“ uvedla Daniela Bušková, tisková mluvčí liberecké městské policie. Jak dále dodala, jednalo se o osmašedesátiletou ženu, kterou strážníci již znali jako bezdomovkyni.

„Žena zemřela v důsledku srdečního selhání. Zda podchlazení hrálo v tomto případě nějakou roli, se lze pouze domnívat,“ uvedla Kristýna Fejfarová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje s tím, že v souladu s platnou legislativou nemůže sdělit přesnou příčinu ženiny smrti.

Podle informací Daniely Buškové však bezdomovci pro Liberec nepředstavují výraznější nebezpečí. „Zdržují se již delší dobu na takových místech, že se o nich obecně příliš neví. V minulosti byli často na vlakovém nádraží v příjezdové hale, ale to je minulost. Souvisí to s částečnou rekonstrukcí prostor podchodů na nádraží a s tím souvisejícím větším pohybem stálejších osob – dělníků, stavbyvedoucích, kteří se mohli zasloužit o to, že bezdomovci z nádraží odešli,“ vysvětlila Daniela Bušková.

Problémy vyplývající z výskytu bezdomovců se eliminovaly i díky zbourání dvou objektů v centru města, kde se dříve zdržovali, a to komplexu budov na Sokolské ulici, kde docházelo k opakovaným a častým požárům, a domu nedaleko nemocnice, ve Tkalcovské ulici.

„Častý výskyt bezdomovců je v současné době v parku Na Rybníčku. Je tu poklop, odkud vyvěrají teplé páry, a bezdomovci se tu seskupují. Bezdomovci užívají veřejné prostranství, tak jako běžní občané, jeho užití není upraveno zákonným předpisem,“ upřesnila Bušková.

Kromě toho dodala, že například v Praze mají městskou vyhláškou ošetřené užívání veřejných prostranství včetně požívání alkoholických nápojů na nich, strážníci pak mohou osoby vykázat a řešit za porušení vyhlášky.