„Všechny bych rád ubezpečil, že plně spolupracujeme s hygienickou stanicí Libereckého kraje i s naším zřizovatelem, což je Liberecký kraj. Snažíme se nastavit podmínky provozu tak, abychom zabezpečili maximální možnou bezpečnost pro naše klienty,“ uvedl ve svém videoprohlášení ředitel domova Jan Gabriel, který zároveň požádal o trpělivost a důvěru.

Podle mluvčí Libereckého kraje Andrey Fulkové došlo v domově k desinfekci jednoho patra Domu Bára, to navíc zůstane odděleno od dalších pater. „Preventivními testy na COVID-19 je testováno dalších 20 osob. Část zaměstnanců je už doma v karanténě,“ dodala Fulková.

Na Františkově už 9. března zakázali návštěvy rodinných příslušníků, kteří se vrátili ze zahraničí, a ostatní návštěvy omezili na minimum. O den později začal platit úplný zákaz návštěv. V pondělí 23. března se zákaz rozšířil také na nošení balíčků pro klienty.

Ministerstvo zdravotnictví od soboty zpřísnilo režim v zařízeních sociálních služeb. Ta nově musí klientům dvakrát denně měřit teplotu a ty, u nichž je vyšší než 37,5 stupně, ihned izolovat. Stejně tak se teplota musí měřit všem zaměstnancům, přičemž ti s teplotou nad 37 stupňů musí jít domů a kontaktovat svého praktického lékaře.

Zařízení musí rovněž zajistit optimálně desetinu prostor pro pacienty s podezřením na nákazu.

Zástupci Libereckého kraje si ovšem stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. „V tuto chvíli máme pro zařízení sociální péče ze sobotní dodávky vyčleněno dva tisíce respirátorů FFP2, což nám stačí tak na dva dny. Obleky nemáme žádné, protože těch 1250 kusů, které jsme jako kraj dostali, musí obdržet zdravotníci v páteřních nemocnicích a záchranná služba,“ uvedl v sobotu hejtmanův náměstek pro sociální věci Pavel Svoboda. Respirátory typu FFP3 podle něj kraj v pátek ani v sobotu neobdržel. „Nakoupili jsme ochranné celoobleky, které se používají třeba v potravinářství nebo v úklidových službách. Kdybychom u regionálních firem nevyráběli nanoroušky a nanofiltry do plátěných roušek, nebyli bychom schopni chránit ani všechny naše potřebné zaměstnance ve zdravotnictví a v pobytových službách,“ dodal Svoboda.

Kraj zřizuje 39 zařízení sociálních služeb s kapacitou bezmála 2000 lůžek. Na území kraje se ale nacházejí i další domovy seniorů.