V sociálních službách jsou stále více žádoucí spíše menší zařízení rodinného typu a přesně tento trend splňuje i nový domov pro seniory v Hrádku nad Nisou. Má kapacitu 38 míst a přímo v areálu je mimo jiné ordinace s čekárnou, kam bude lékař pravidelně dojíždět. Samostatné oddělení s osmi místy je připravené také pro klienty s demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

„Sociální péči chceme rozvrstvit po kraji, nesoustředit ji pouze do jednoho nebo dvou centrálních bodů, i kvůli pohodlné dojezdové vzdálenosti pro příbuzné budoucích klientů,“ osvětlil už dříve hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Liberecký kraj přispěl na stavbu 77 miliony korun, bude domov pro seniory provozovat a po pěti letech ho převezme do vlastnictví. Celkově vyšla stavba na čtvrt miliardy korun, bezmála 80 procent nákladů uhradili evropské fondy.

Domov pro seniory v Hrádku vyrobí víc energie než potřebuje

Dům seniorů je energeticky úsporný, teplo zajišťuje tepelné čerpadlo s elektrickým dohříváním. „Střechy jsou využity k výrobě elektřiny pomocí fotovoltaického systému. Budova je navržena jako vysoce inteligentní a pasivní s využitím nejmodernějších dostupných technologií,“ informoval jeden z autorů návrhu Robert Koska. Objekt ve své fotovoltaice a v dalších zdrojích vyprodukuje více energie, než kolik sám spotřebuje. Baterie ze solárního systému bude sloužit také jako záložní zdroj například při požáru nebo výpadku proudu. Na baterie jsou napojené požární ventilátory, větrání únikových cest, i výtah, který slouží jako evakuační, a také vrata. Počítá se i s využitím takzvané šedé vody, která se po vyčištění využije ke splachování nebo zalévání.

"Myšlenka na vlastní domov pro seniory, který by sloužil zejména obyvatelům našeho města, vznikla před osmi lety. Vzhledem k demografickému vývoji se dá předpokládat, že starších lidí vyžadujících péči bude přibývat. Proto je tak důležité, abychom měli připravené adekvátní zařízení, které jim poskytne potřebnou péči a podporu. Tento domov je připravený seniorům nabídnout bezpečné a pohodlné prostředí," doplnil pro ČTK místostarosta Pavel Farský.

Při výstavbě zařízení v Hrádku nad Nisou spolupracoval kraj s ředitelem domova důchodců v Českém Dubu Radimem Pochopem. Ten díky své letité praxi mohl pomoci s řešením dílčích věcí. Domov pro seniory bude zároveň zatím organizačně součástí krajské příspěvkové organizace Domov důchodců Český Dub.

Mohlo by vás zajímat: Liberecký jarmark s podtitulem "Císař a Faust" přinese středověký program

Druhý červnový víkend probíhá v Liberci historický jarmark. | Video: Jiří Louda