„Naším cílem je stále vylepšovat péči v příspěvkových organizacích Libereckého kraje, do nichž patří Domov důchodců v Rokytnici nad Jizerou i Jindřichovicích pod Smrkem. Chytré podložky již našly uplatnění v mnoha sociálních zařízeních a nyní se přes projekt EDIH mohou šířit mnohem efektivněji do dalších, a tím i zpřístupnit službu moderního monitoringu seniorcentrům 21. století,“ sdělil radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiří Ulvr.

Podložky i senzory jsou propojeny s mobilními telefony a tablety umístěnými na sesternách. V případě, že naměřené hodnoty vybočí z předem nastavených parametrů, odešle se notifikace do propojených zařízení. Personál tak může okamžitě jednat. Informovanost o kvalitě péče zajišťují pravidelné reporty s detailními informacemi o polohování či vysazování. Reporty o kondici klientů a kvalitě prostředí obsahující například počty kroků, míru aktivity či údaje o množství CO2, teplotě či hluku v místnostech.

Technologie můžou využít i rodiny pro seniory doma

Technologie nejsou výhradně určeny pro seniorcentra. Využívat je mohou i rodiny pro vzdálený dohled v rámci domácí péče o své příbuzné. „Monitoringem osob a prostředí se zabýváme již přes deset let. Snažíme se přicházet s novými technologiemi, které usnadňují práci a přinášejí větší bezpečí a jistotu díky automatickému sběru dat, vyhodnocování a předávání informací s co nejmenší zátěží pro ošetřovatele,“ osvětlil vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Richard Cimler.

V Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem dosud zapisovali polohování klientů na papír u lůžka. Díky chytrým podložkám získají digitální data v reálném čase. „Při nastavování polohy u imobilních seniorů je důležité správné provedení a načasování, jedná se totiž o činnost ovlivňující vznik proleženin. Pečující personál bude mít díky podložkám a notifikacím v tabletu stoprocentně pod kontrolou, že došlo k danému úkonu,“ zdůraznila ředitelka domova důchodců Martina Valášková s tím, že budoucí rozhodnutí do této technologické investice ovlivní do velké míry zkušeností zaměstnanců.

„Samozřejmě nás bude zajímat také názor seniorů a jejich rodin. Nejdůležitější však budou výsledky a vliv technologie na péči. Myslím si, že z pohledu sociálních služeb a digitalizace máme co dohánět a každé ulehčení nás ještě více přiblíží k samotným seniorům, k jejich rodinám a bližšímu kontaktu s nimi,“ doplnila.

Transfer asistivních technologií probíhá hlavně na území Libereckého a Královehradeckého kraje. Služby EDIHU můžou ale využívat seniorcentra po celé České republice. „Chceme, aby díky novým technologiím dostávali pacienti moderní způsob léčby s možností okamžitého zásahu. Proto se snažíme transferovat technologie, které jsou uplatnitelné na trhu a mohou pomáhat lidem, a to nejen ve zdravotnictví,“ uzavřela manažerka Test Before Invest EDIHU Northeast Bohemia Michaela Jakubičková.

Mohlo by vás zajímat: Letní kino, stánkaři i historická auta. Známe program Českodubských slavností

Účastníci tradičního setkání veteránů si dali sraz v areálu johanitské komendy. | Video: Deník/Jiří Louda