V devět hodin ráno proto vyhlásili energetici kalamitní stav.

Čtěte také: Vítr zastavil lanovku na Ještěd

„Poruchové čety jsou v terénu, jsou povolány i dodavatelské firmy, všichni pracují na obnovení dodávek elektřiny odběratelům. Poruchy se nám daří odstraňovat, se slábnoucím větrem se situace zlepšuje. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory," sdělila včera v poledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Poruchy na vedení a vysokého i nízkého napětí ČEZ musel řešit kromě Jablonecka ve všech okresech Libereckého kraje. Bez proudu byla ještě dnes v poledne část Višňové na Frýdlantsku. Jak potvrdil starosta obce Tomáš Cýrus, nejhorší byla situace kolem druhé hodiny ráno, kdy kvůli větru spadlo pět stromů.

„Ještě dnes v poledne byla část vesnice bez elektřiny," upřesnil starosta s tím, že v samotné obci vítr větší škody nenapáchal. „Nejhorší je výpadek proudu. Ale naštěstí jsou prázdniny, tak nemusíme řešit školu a v jídelně si poradili," dodal starosta.

ZASTAVILA SE I LANOVKA

Vítr zastavil provoz i na jižní straně Ještědu, kde kvůli výpadku proudu nejezdila lanovka na Pláních. „Dodávky elektřiny se jim podařilo obnovit kolem druhé, to už nemělo smysl na dvě hodiny lanovku pouštět," potvrdil vedoucí sportovního areálu Jan Svatoš, který dodal, že zítra byl měl být provoz lanovek bez problémů.

Na lesních porostech v Libereckém kraji vichřice větší škody nenapáchala. „Šlo spíš o jednotlivé polomy, vývraty v podmáčené půdě nebo zlomené větve, ve větším rozsahu škody v jednotlivých revírech zaznamenány nebyly," potvrdila mluvčí podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Že se však lesáci obávali, svědčí škody, které napáchal před deseti lety v kraji uragán Kyrill. Tehdy bylo poškozeno 220 tisíc metrů krychlových, což je zhruba desetkrát více než při běžné roční těžbě v důsledku nepříznivých klimatických vlivů. Největší škody byly tehdy způsobeny na Českolipsku, Ještědském hřebeni a Jablonecku.