Ani mrazivé počasí neodradilo smíšky z Liberecka od třetího ročníku recesistického závodu Sjezd z kopce na čemkoliv. Na start se za obecním úřadem v libereckých Minkovicích postavilo bezmála 60 dětí a dospělých.

Nápadům se žádné meze nekladly. Většinou platilo pravidlo, že čím legračněji vozítko vypadalo, tím hůř se na svahu pohybovalo. Taková žížala třeba téměř drhla a chvílemi působila dojmem, že se v polovině kopce zastaví. Mnohem lépe to z kopce svištělo závodníkům v nafukovacím člunu či na obřích pneumatikách.

„Závod dělali hasiči už asi před patnácti lety, tehdy pro nás děti. Dnes jsme vyrostli a obnovili jsme jej pro naše děti,“ řekl za pořadatele ze SDH Šimonovice Oldřich Nosek. „Hlavním smyslem je všechny pobavit,“ dodal.

Závody z kopce
- tento rok se konal už třetí ročník akce Sjezd z kopce na čemkoliv
- vloni nepřálo pořadatelům počasí, recesistický závod se nekonal
- závod, jehož cílem je hlavně všechny účastníky pobavit, má své kořeny ve vzdálenější minulosti, jezdil se před 15 lety
- letos se na start postavilo přibližně 50 účastníků

Ze svahu jezdili závodníci v několika kategoriích. Nejdřív měli možnost si jízdu natrénovat, čehož někteří ani nevyužili ze strachu, že by se jim už při cvičném sjezdu jejich vozítko rozpadlo.

„Člun jsme píchli, už když jsme jej dávali do auta. Museli jsme ho narychlo zalepit. Snad bude držet. Na závodě jsme poprvé, přijeli jsme hlavně kvůli srandě. Ostatně ani cenou nepohrdneme, když to bude něco na zahřátí,“ prozradil Lukáš Partl, který dorazil na závod s celou partou z Liberce.

O ceny se postarali sponzoři. Byly to třeba hračky, sladkosti, volňásky do aquaparku Centra Babylon nebo poukaz na výměnu pneumatik v servisu zdarma. Malý dárek a diplom dostal každý. „Jsem tu kvůli dětem. Akce je výborná. Máme jenom sáně, ale snad dobře dojedeme,“ uvedla mladá maminka Lucie.