Hrádečtí se už letos dočkají zkrášlení Dolního náměstí. Nové chodníčky, stromová alej, osvětlení a městský mobiliář – odpadkové koše nebo také lavičky. To vše má přispět ke zvelebení Dolního náměstí v Hrádku nad Nisou. Při procházce náměstím se budou moci Hrádečtí také přenést do historie města.

Hrádečtí si připomenou historii

V rámci přestavby Dolního náměstí tu má totiž vyrůst rozcestník, který obyvatelům připomene všechny historické názvy dnes Dolního náměstí. „Rozcestník bude takovou připomínkou naší historie. Dolní náměstí mělo v minulosti už mnoho názvů. Untermarkplatz, Dolní náměstí, Stalinovo náměstí,“ uvedl Josef Horinka, místostarosta Hrádku nad Nisou.

Změněna by měla být především středová část náměstí. Z plochy má zmizet většina stromů, zůstanou tu pouze tři vzrostlé smrky a dvě třešně. „Javory, túje a keře, které tu jsou, mají svá nejlepší léta už dávno za sebou. Proto je vykácíme. Nahradí je patnáct alejových dekorativních slivoní třešňových a tři keřové záhony,“ upřesnil Josef Horinka.

Hrádečtí se také projdou po nových chodníčcích z keramické dlažby. Posadí se na nové lavičky. Opravovat se bude také osvětlení. Přestavbou Dolní náměstí mělo projít už loni, ale kvůli financím ji město odložilo až na letošní rok. „Podařilo se nám získat dotaci ve výši 624 tisíc korun. Získaný obnos ale můžeme použít jen na některé prvky projektu, jako je zvelebení zeleně, instalace městského mobiliáře a oprava pěších komunikací vnitřní parkové části Dolního náměstí,“ vysvětlil místostarosta Josef Horinka.

Původně měl Dolní náměstí okrášlovat také vodotrysk, který měl dominovat středu náměstí. Od původního záměru vodního lákadla město ale upustilo z důvodů rozpočtu.

Odhadované náklady na celou akci převyšují jeden milion korun. Konkrétní celková částka bude známa po ukončení a vyhodnocení výběrového řízení, které teď probíhá.

Současná podoba Dolního náměstí pochází z šedesátých let minulého století. „Park už změnu potřeboval. Jsou tu přerostlé okrasné borovice a keře. Naposledy se to tu upravovalo před třiceti lety,“ doplnil Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou.