Pokud tak opravdu učiní, svým podpisem ukončí více jak rok a půl trvající spor, který se rozhořel v lednu minulého roku, ve chvíli kdy liberecká teplárna navýšila cenu za gigajoule dodaného tepla a nabídla svým odběratelům dvojsložkové ceny.

„Až na pár drobností vycházejí nové smlouvy z posledního rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Na dnešní den je proto naplánována schůzka s vedením teplárny, kde se tyto nesrovnalosti pokusíme doladit. Jinak jsme připravení nové smlouvy podepsat,“ poznamenal Petr Černý.

Konec dlouhotrvajícího sporu již delší dobu vyhlíží také liberecká teplárna. Ta podle místopředsedy představenstva Tomáše Balcara již nechce prodlužovat období, během kterého dodává nespokojeným odběratelům teplo bez platné smlouvy. „Míček je plně na jejich straně. Sporné body jsme ze smluv odstranili. Nic by tedy podpisu nových smluv nemělo bránit,“ řekl Deníku již dříve Tomáš Balcar.

Spor mezi teplárnou a nespokojenými odběrateli se rozhořel v lednu 2008, kdy členové sdružení Teplo za 399,90! zpochybnili navýšení ceny za gigajoule dodaného tepla z 532 korun na 592 korun a odmítli podepsat nové smlouvy s dvojsložkovými cenami. V červnu tohoto roku jim proto teplárna stávající smlouvy vypověděla s účinností k 31. prosinci 2008. V současné době tak nespokojeným odběratelům dodává teplo už více než půl roku bez uzavřených smluv a ve své podstatě tak porušuje zákon.

Na tuto situaci ale doplácejí i nespokojení odběratelé. Díky předběžnému rozhodnutí Energetického regulačního úřadu totiž za dodávané teplo platili během posledních šesti měsíců vyšší cenu než odběratelé s řádně uzavřenými smlouvami. Nic na tom přitom nezměnila ani skutečnost, že předběžné rozhodnutí Energetického regulačního úřadu již pozbylo své platnosti.

V současné době jim totiž liberecká teplárna účtuje dvojsložkovou cenu stanovenou na základě odběrových diagramů z roku 2007. „I takový stav je pro ně nevýhodný. Některé domy totiž zateplili a mají menší spotřebu. Na přeplatcích máme asi tři miliony korun, ale nemůžeme je těmto odběratelům vrátit, protože bez smlouvy není na základě čeho je vyúčtovat,“ vysvětlil člen představenstva teplárny Tomáš Buzín.