Vzduchem sviští šípy a kopí, sekery drtí dřevěné štíty, přilbice zvoní údery mečů. Na 70 přátel historie z Čech, ale i z Polska, Francie a Švýcarska se o víkendu sešlo u historické repliky velmožského dvorce Wothanburg ve Vítkově u Chrastavy, aby pro návštěvníky sehráli bitvu z 12. století. Akce, která se konala již potřinácté, byla tentokrát adaptací známého románu George Shipwaye Za přísahu a lásku.

„Příběh se odehrává v Anglii po úmrtí krále Jindřicha, kdy proti sobě válčí dva znepřátelení panovníci. Ten větší se chce silou zmocnit panství toho druhého. On si ale pořídí dobrou bojovou techniku, takže vítězství agresora je nakonec jen za cenu velkých ztrát,“ přiblížil v kostce scénář příběhu Petr Šrámek, mluvčí občanského sdružení Curia Vítkov, které zde již třináctým rokem buduje velmožský dvorec a přilehlou řemeslnickou osadu.
Dobývání Wothanburgu je oblíbenou atrakcí, na niž míří každoročně stovky diváků. Od obyčejných šermířských zápasů nebo komerčních divadelních vystoupení se však liší jedním podstatným detailem - pevným zakotvením v historii. Každičký detail zbroje, oděvu či obydlí je rekonstruován do detailů. „Máme statut muzea v přírodě. Naše stavby jsou plně funkční, vycházíme z historických pramenů. Během akcí v nich normálně bydlíme,“ zdůraznil Ladislav Tomič, jednatel sdružení a majitel pozemku, na němž středověký dvorec stojí.

Curia Vítkov jej buduje postupně, nemají to jako podnikatelský záměr. Každičká koruna, kterou na historických akcích vydělají, investují do rozvoje sídla. „Nežádáme o dotace, neprosíme. Žijeme z příspěvků našich členů a tudíž nemusíme při stavbě dělat žádné kompromisy. Je to přesně tak, jak chceme my,“ poznamenal Petr Šrámek. Podle jeho odhadu byly do archeoskanzenu investovány již 2 miliony korun. A ještě toho zbývá mnoho dokončit. „Prioritou je dostavba hlavního paláce. Bude to patrová stavba a počítáme s tím, že je dokončení nebude dříve než za 2 roky,“ doplnil Ladislav Tomič.

Cílem sdružení je vzbuzovat v mladých lidech zájem o historii a přírodu. Daří se mu to lépe, než kamenným muzeím, kde je seznámení s historií pasívní. Ve Vítkově si každý zájemce může život ve 12. století nejen prohlédnout, ale i na vlastní kůži vyzkoušet. Do Vítkova často míří i filmaři a dokumentaristé. Na sobotu 27. srpna srpne se ve Wothanburgu chystá akce, která byla loni kvůli katastrofálním povodním zrušena - rytířský turnaj.