Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobývali Wothanburg. Ten ale odolal

Chrastava - Na 70 přátel historie a několik stovek nadšených diváků se o uplynulém víkendu sešlo ve Vítkově u Chrastavy. U zdejšího velmožského dvorce Wothanburgu sehrálo občanské sdružení Curia Vítkov bitvu, která je součástí každoročních letních dobývání této repliky středověkého sídla.

25.7.2011
SDÍLEJ:

Bitve na Wothanburgu ve Vítkově u Chrastavy.Foto: Deník / Tomáš Lánský

Vzduchem sviští šípy a kopí, sekery drtí dřevěné štíty, přilbice zvoní údery mečů. Na 70 přátel historie z Čech, ale i z Polska, Francie a Švýcarska se o víkendu sešlo u historické repliky velmožského dvorce Wothanburg ve Vítkově u Chrastavy, aby pro návštěvníky sehráli bitvu z 12. století. Akce, která se konala již potřinácté, byla tentokrát adaptací známého románu George Shipwaye Za přísahu a lásku.

„Příběh se odehrává v Anglii po úmrtí krále Jindřicha, kdy proti sobě válčí dva znepřátelení panovníci. Ten větší se chce silou zmocnit panství toho druhého. On si ale pořídí dobrou bojovou techniku, takže vítězství agresora je nakonec jen za cenu velkých ztrát,“ přiblížil v kostce scénář příběhu Petr Šrámek, mluvčí občanského sdružení Curia Vítkov, které zde již třináctým rokem buduje velmožský dvorec a přilehlou řemeslnickou osadu.
Dobývání Wothanburgu je oblíbenou atrakcí, na niž míří každoročně stovky diváků. Od obyčejných šermířských zápasů nebo komerčních divadelních vystoupení se však liší jedním podstatným detailem - pevným zakotvením v historii. Každičký detail zbroje, oděvu či obydlí je rekonstruován do detailů. „Máme statut muzea v přírodě. Naše stavby jsou plně funkční, vycházíme z historických pramenů. Během akcí v nich normálně bydlíme,“ zdůraznil Ladislav Tomič, jednatel sdružení a majitel pozemku, na němž středověký dvorec stojí.

Curia Vítkov jej buduje postupně, nemají to jako podnikatelský záměr. Každičká koruna, kterou na historických akcích vydělají, investují do rozvoje sídla. „Nežádáme o dotace, neprosíme. Žijeme z příspěvků našich členů a tudíž nemusíme při stavbě dělat žádné kompromisy. Je to přesně tak, jak chceme my,“ poznamenal Petr Šrámek. Podle jeho odhadu byly do archeoskanzenu investovány již 2 miliony korun. A ještě toho zbývá mnoho dokončit. „Prioritou je dostavba hlavního paláce. Bude to patrová stavba a počítáme s tím, že je dokončení nebude dříve než za 2 roky,“ doplnil Ladislav Tomič.

Cílem sdružení je vzbuzovat v mladých lidech zájem o historii a přírodu. Daří se mu to lépe, než kamenným muzeím, kde je seznámení s historií pasívní. Ve Vítkově si každý zájemce může život ve 12. století nejen prohlédnout, ale i na vlastní kůži vyzkoušet. Do Vítkova často míří i filmaři a dokumentaristé. Na sobotu 27. srpna srpne se ve Wothanburgu chystá akce, která byla loni kvůli katastrofálním povodním zrušena - rytířský turnaj.

25.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení