Cílem akce je ukázat, že dobrovolnictví je velmi široký pojem, pomáhat lze v mnoha oblastech, a hlavně to může být velmi smysluplné i zábavné trávení volného času. „Češi jsou v dobrovolnictví takoví sprinteři. Když přijde nějaká živelná pohroma, pandemie nebo válka, zvedne se obrovská vlna solidarity a pomáhají opravdu mnozí. Důležité je ale i dobrovolnictví pravidelné – chodit třeba každý týden do domova důchodců, trénovat děti ve sportovních kroužcích, věnovat se životnímu prostředí a podobně,“ vysvětlil vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Michal Čančík.

Mezi organizacemi, které budou mít v zoo v pátek svou prezentaci, najdete například sdružení ADRA, které na svém stánku bude upozorňovat mimo jiné na problematiku péče o staré lidi, návštěvníci si budou moci vyzkoušet speciální oblek, po jehož nasazení se ocitnou v těle osmdesátiletého člověka.

Kromě celostátních či mezinárodních subjektů, jako je Sokol či Člověk v tísni, se v zoo představí mnoho regionálních sdružení. Například sdružení D.R.A.K., jež pomáhá mimo jiné rodinám s tělesně postiženými dětmi, ekologická organizace Trash Hero, sdružení Červený trpaslík nebo Hospic svaté Zdislavy, na jehož stánku si bude možné ušít třeba malé levandulové polštářky. Sdružení Čmelák pak hravými aktivitami, jako jsou skládačky a vystřihovánky, seznámí děti s péčí o ptáky a centrum Amélie upozorní na důležitost péče o onkologické pacienty. Zoo si pak pro návštěvníky připravila možnost vyrobit hračky pro zvířata do výběhů.

Lidé na Libereckém pivním festivalu v sobotu 3. září ochutnali více než sedmdesát druhů piv.
Krajské dožínky, Sport Live nebo pivní festival. Takový byl víkend na Liberecku

V areálu zoo se přitom akce nekoná náhodou. „Zoologická zahrada poskytuje svůj prostor pro prezentaci dobrovolnických subjektů Libereckého kraje zejména proto, že dobrovolnictví je fenomén, který si – obzvlášť po minulém těžším období – zaslouží podporu a zviditelnění. Slibujeme si ale od této akce také dobrovolnický potenciál pro naši vlastní potřebu. Neřešíme tak závažná témata a životní situace, jako ostatní partneři akce, ale i Zoo Liberec má o práci dobrovolníků zájem a sama s nimi dlouhodobě pracuje. Naši dobrovolníci bývají zapojováni do výroby tzv. enrichmentu - hraček pro zvířata, ale také pomáhají například při vzdělávacích akcích pro veřejnost. Práce všech dobrovolníků si hluboce ceníme,“ vysvětluje Barbara Tesařová, tisková mluvčí Zoo Liberec.

Akce Dobrovolnictví je radost se uskuteční v Zoo Liberec v pátek 9. září od 9 do 17 hodin. Vstupné do zoo je po celý den dobrovolné.