„Mistrovství světa juniorů přivádí mladé lyžaře do světa velkého lyžování. Jde o generaci závodníků, kteří již mají svou sílu. Po každé skončené akci si vždy říkám, že byla má poslední. Přesto zjistím, že sport je jako droga a součást života, bez které nemohu žít. Proto jsem se velmi rád zapojil i do přípravy této významné akce. A ze zkušeností vím, že právě dobrovolníci vytvářejí pravého ducha každé sportovní události. Nic vás nedokáže nahradit, bez vás to jednoduše nejde," povzbudil hned na úvod svého vystoupení 230 přítomných dobrovolníků Roman Kumpošt, člen předsednictva Mezinárodní lyžařské organizace a prezident organizačního výboru MSJ 2013.

Poté se 230 přítomných dobrovolníků nejen z Libereckého kraje, ale i z dalších míst České republiky dozvěděli praktické informace o šampionátu z úst výkonného ředitele organizačního výboru Oty Linharta a koordinátorky dobrovolníků Moniky Burdové. Po absolvování nezbytného školení bezpečnosti práce a protipožární ochrany včetně zásad poskytování první pomoci, se rozprchli do všech koutů budovy, aby se již podle rozdělení do jednotlivých sekcí seznámili s manažery a dozvěděli se detailní náplň své činnosti.

Mezi účastníky všech věkových kategorií se objevila spousta známých tváří, které po boku zkušených organizátorů absolvovaly v uplynulých letech již několik dalších sportovních akcí v Libereckém kraji.

Opravdovým unikátem je například dvaadvacetiletá Nikola Melichaříková ze Zákup, která nahlédla již do organizace olympiády dětí a mládeže (ODM) 2010, evropské olympiády mládeže (EYOWF) 2011 a závodů Světového poháru v severské kombinaci v únoru letošního roku.

„Studuji sportovní management, proto pro mne jakákoliv podobná akce znamená získání spousty cenných zkušeností. Sama organizuji menší turnaje pro děti a chci se podobné činnosti věnovat i dál, proto jsem ráda, že se mi povedlo být součástí dobrovolnického týmu již u čtvrté akce, kterou se stejný organizačním týmem absolvuji," vysvětluje svůj zájem Nikola Melichaříková.

Do organizace Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování v Liberci 2013 se ve dnech od 20. do 27. ledna zapojí až 300 dobrovolníků. (eva)