Podpořit tím chce lidi, kteří ve volném čase dělají něco pro druhé. Dobrovolní hasiči jsou totiž v malých obcích centrem společenského života. Bylo tomu tak v minulosti a je tomu tak i dnes.

„Přihlásili jsme se s akcí Březovák, kterou jsme letos pořádali už pošesté. Předvádíme na ní různé dovednosti, například ukázky cvičení se psy, práci se dřevem, hraje tu místní dětská kapela… Hlavně jde ale o to, aby se lidé sešli. Sousedky napečou koláče, večer je zábava," popsala Martina Šámalová.

Na akci, kterou pořadatelé vybrali do finále z pěticí dalších jednotek, a kterou nakonec vybralo hlasování na internetu, se pravidelně schází až 800 lidí. Obec má přitom pouze 35 stálých obyvatel! A 31 z nich jsou právě dobrovolní hasiči. „Pravda je, že zapojeno je i pár lidí z okolních vesnic," připouští Šámalová, stále ještě pyšná na své kolegy.

Sbor dobrovolných hasičů má v Březové dlouholetou tradici. Letos oslavil 113 let svého trvání. Založen byl v roce 1900. V roce 1931 měl sbor 22 členů a v témže roce nastudoval mimo jiné i divadelní hru. Z výtěžku nechal postavit nové jeviště.