Hrůza, kterou nechce zažít žádný rodič. Ráno pošle svého potomka do školy v domnění, že se nic nemůže stát. Zopakuje větu: „ A dávej na sebe pozor a pořádně se rozhlédni při přecházení silnice." Dítě samozřejmě s očima v sloup kýve, že je to jasné a odchází. Za hodinu se rodičům obrátí svět vzhůru nohama. Matce volají policisté: „Vaše dítě mělo nehodu, porazilo ho auto."

K podobné situaci došlo před nedávnem v liberecké Rochlici na přechodu v ulici Dobiášova. Osmiletý školák vběhl do vozovky a řidička přijíždějící na zledovatělé silnici už nestihla střetu zabránit. Chlapec vyvázl s drobným poraněním.

Přechod hlídá okrskář

„V čase, kdy děti chodí do školy, se snaží být okrskář na přechodu co nejčastěji. V praxi to vypadá tak, že pokud přijde k vozovce jeden školák, strážník pouze dohlédne, aby bez problému přešel na druhou stranu. Jakmile dorazí větší skupinka dětí, okrskář vstoupí do vozovky a umožní školákům bezpečné přecházení," uvedl za městskou policii Petr Mládek.

Nešťastná událost střetu auta s malým chlapcem odstartovala okamžitá jednání. „O nehodě jsme se dozvěděli od rodičů dětí, které navštěvují Základní školu Dobiášova a ihned jsme si od policie a libereckých strážníků zjistili informace. Proběhla společná schůzka i s náměstkem Lukášem Martinem, v jehož kompetenci doprava ve městě je, a situaci společně řešíme," řekla Martina Rosenbergová, liberecká primátorka.

Na schůzce se domluvili, že na místo dosadí informační radar městské policie. Podle získaných údajů se pak rozhodne, jaké řešení by bylo nejlepší. „V ulici jsme informační radar již umístili. Řidiče bude informovat o tom, jakou jedou rychlostí a v případě, že poruší povolenou rychlost, radar jim oznámí, že mají zpomalit. Současně toto zařízení umí spoustu další věcí. Například zaznamenávat počet projíždějící aut v daném časovém úseku a podobně," dodal Mládek.

Na místě je radar

Řidiči aut by ale i tak měli zbystřit. Současně s informačním radarem je zde umístěn i klasický radar, který je v této ulici schovaný.
K bezpečnému přecházení v ulici Dobiášova pomůže i podchod, který se minulý týden dočkal kompletního vyčistění. Lidé ho právě kvůli nepořádku odmítali využívat. Kromě běžného nepořádku typu odpadky, nedopalky, lahve, zde bylo ve velké míře i nakáleno.

„Dostali jsme pokyn na kompletní vyčistění podchodu v Dobiášově ulici. Práce jsme na místě dokončili již v minulém týdnu. Je tedy otázkou, za jak dlouho podchod lidé opět znečistí. Někteří ho totiž používají jako veřejné záchody," řekl Otakar Kypta, ředitel Technických služeb Liberec.