Týdny bylo přízemí domu Zlatý beránek na Sokolovském náměstí opuštěno. Naposledy zde svou restauraci provozovali vietnamští podnikatelé, kteří svou výzdobou poničili fasádu a rozzlobili město i památkáře. Nakonec odešli úplně a slavný prostor zůstal prázdný. V posledních dnech si kolemjdoucí mohli všimnout, že se v domě něco děje. Nyní už je na průčelí i vývěsní štít a otevření je na spadnutí. Další nájemce by tak snad mohl přispět k rekonstrukci domu, který stále vypadá neutěšeně.

„Bohužel, je to otázka peněz a na celkovou rekonstrukci nemáme, postupujeme po malých krůčcích,“ uvedl spolumajitel domu Jiří Lenkvík. Kromě asijské restaurace byl dříve v domě i hudební klub, ale většina lidí si zde pamatuje právě hospodu. „Obyčejná hospoda se sem hodí, mám z toho radost,“ říká Josef Malý z Liberce. Experimenty se mu nelíbily. „Čínská restaurace nebo skoro diskotéka, co tu byla, to bylo špatně,“ pokračuje.

Jemu, ale i dalším se především nelíbila výzdoba, kterou si tu na průčelí domu nechali udělat předchozí nájemníci. „Ty poutače nakonec museli zmizet, s vietnamskými obchodníky proběhlo správní řízení,“ připomněl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych. Samotný objekt byl přestavěn na zděný dům v roce 1788. První ve městě. Od počátku byl zájezdním hostincem s ubytovnou. Stejnému účelu sloužil, až na pár výjimek po celou dobu své existence.

V přízemí domu tak vzniká nová hospoda, ale v domě už roky jedna je. O pár metrů níže v ulici Na Svahu je restaurace U Tří mušketýrů, mezi místními zvaná Holba. Ta se v domě drží již roky. Zajímavostí je, že oba prostory jsou propojeny schodištěm. Zbytek domu je částečně prázdný, ale je v něm i několik bytů. Dům u Zlatého beránka tak píše další kapitolu své slavné historie a poněkud smutnější přítomnosti.