„Zdravím, Liberečáci!“ Těmito slovy začíná téměř každý svůj status na sociální síti Facebook náměstek libereckého primátora Jan Korytář. Ten byl první, kdo už na podzim oznámil kandidaturu na primátora Liberce.

Ačkoli se lidé ke komunálním volbám vydají až za zhruba půl roku a strany ještě nemají známé kompletní kandidátky, na internetu a zejména na Facebooku už se boj o voliče odehrává. Právě Korytář vede zatím ze všech politiků nejintenzivnější kampaň. Na své stránce publikuje několik videospotů týdně. Korytář v nich pomáhá lidem bez domova, podílí se na úklidu koryta řeky Nisy nebo třeba brázdí město na růžovém sdíleném kole.

V posledních týdnech přibyla také pravidelná týdenní hlášení o tom, na čem náměstek zrovna pracuje. Ta až nápadně připomínají podobné reporty premiéra v demisi Andreje Babiše. Právě komunikaci Babišova mediálního týmu označují odborníci za velmi zdařilou.

Podobně se ke kampani postavil a inspiroval se jí i lídr Starostů Jaroslav Zámečník. Také Starostové začali „Liberečáky“ oslovovat kromě psaného textu rovněž množstvím fotografií či rozličnými barevnými smajlíky.

Největší šanci na vítězství v podzimních volbách má podle zatím jediného známého průzkumu hnutí ANO. V průzkumu agentury Phoenix Research pro deník Blesk získalo 23 procent hlasů. Hnutí ANO však zatím žádnou regionální kampaň nevede. „Kandidátku budeme schvalovat v následujících dvou týdnech. Kolik bude kampaň stát, ještě přesně nevíme,“ řekl předseda liberecké buňky Robert Gamba.

Rozpočet i kompletní kandidátku stále ještě připravuje i Změna. „Peněz na kampaň bude přesně tolik, abychom volby vyhráli, a ani o korunu víc,“ uvedl Korytář s tím, že kandidátka bude známá v červenci. Jisté je, že se na ní ze stávajících zastupitelů neobjeví Ivan Langr, Zuzana Kocumová ani Jaromír Baxa.

Za Starosty podle Zámečníka budou kandidovat všichni současní zastupitelé, kromě Davida Václavíka. „Rozpočet kampaně jsme vyčíslili na 1,5 milionu, minule to bylo 900 tisíc,“ uvedl.

Starostové podle zmíněného průzkumu skončili druzí, následováni třetí Změnou a čtvrtou ODS. Občanští demokraté zatím jako jediní představili kompletní kandidátku vedenou Petrem Židkem. Jasno už má i nové hnutí PRO 2016, za které se znovu pokusí uspět současný primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). Naopak, jak už Deník informoval, Piráti se do volebního klání s největší pravděpodobností v Liberci nezapojí.

Komunální volby se budou konat letos na podzim ve všech obcích v republice.