Již brzy si pořídíte jednu kartičku a na tu se dostanete do všech tří libereckých veřejných knihoven – krajské, univerzitní a nemocniční. A tím výhody neskončí. Všechny knihovny chtějí propojit svoje databáze, aby v budoucnosti fungovaly jako jeden velký ústav. Nedávno o tom podepsali zástupci knihoven memorandum. Jeho první kroky chtějí začít plnit co nejdříve.

„Je třeba si uvědomit, že knihovna bude v budoucnosti dost jiná, než jak ji známe dnes. Nebude záležet na tom, kolik knih nakoupí, ale jak rychle svým klientům zprostředkuje informace, které žádají. A je jedno, odkud ty data budou pocházet,“ zdůvodnil spolupráci rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Univerzitní knihovnu navštěvují právě studenti, kteří občas žádají materiály i z ostatních knihoven. Ty by v budoucnosti měli získat z jednoho místa, aniž by opustili budovu školy. A stejně by to mělo fungovat i naopak. „Když budu sedět v univerzitní knihovně, budu vědět, co je nového v nemocniční nebo krajské věděcké knihovně,“ nastínil svou představu Kůs.

Knihovna jako místo, kam se chodí pro knížky, samozřejmě nezanikne. Stále bude třeba si pro knížku fyzicky přijít, její nalezení a objednání už ale bude věcí okamžiku. „Knihovny jsou dnes místem, kde se pořádají semináře a přednášky, různé kulturní akce, nikoliv místa, kde se tiše sedí nad knížkami,“ vysvětlil Zdeněk Kůs, v čem vidí budoucí náplň knihoven.

Spolupráci knihoven si pochvaluje i ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková. „Vztahy mezi knihovnami se prohloubí, pocítí to především studenti, kteří navštěvují všechny tři knihovny,“ uvedla. Plánovaným krokem, který je předmětem hlubší spolupráce, je také společná digitalizace knih. Ty by měly být dostupné z kterékoliv knihovny skrze stolní počítač nebo notebook. Tento bod memoranda však chtějí knihovny naplnit až později.

Podle statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerové je podpis memoranda pouze pokračováním hlubší spolupráce, kterou mají knihovny za sebou. „Tyto knihovny do určité míry a podle potřeb již spolupracovaly. Liberecký kraj, zřizovatel Krajské vědecké knihovny, se znalostí například finanční náročnosti nákupu odborné a zahraniční literatury inicioval pozvednutí a zkoordinování této probíhající spolupráce tak, aby byla přínosná pro poskytované služby uživatelům knihoven i samotným knihovnám,“ uvedla Vajnerová.