Na základní školu v Bílém Potoce na Frýdlantsku se po dvou letech znovu vrátí žáci. Aktuálně zde funguje jen školka, v září by ale opět měli nastoupit i školáci. Deníku to řekl starosta Bílého Potoka Pavel Šercl, podle kterého byla záchrana školy jednou z priorit nového vedení obce. „Budeme se snažit, aby škola ožila minimálně tak, jak žila předtím,“ prohlásil Šercl.

Zdejší škola se v minulosti s problémy potýkala dlouhodobě. Z jejích výročních zpráv vyplývá, že zatímco ve školním roce 2015/2016 se tu vzdělávalo dvacet žáků prvního stupně, o rok později to už bylo žáků jen dvanáct. Pak se tu učit přestalo, v provozu zůstala jen škola mateřská. „Důvodem bylo, že zde došlo k velkým personálním změnám a škola ztratila důvěru rodičů, kteří své děti masivně přihlašovali jinam,“ popsal starosta.

Na problémy ve škole upozorňovala rovněž Česká školní inspekce. „Ve škole dlouhodobě přetrvávají personální neshody, za poslední čtyři roky se již třikrát obměnilo vedení. Napjaté vztahy jsou především mezi vedením a personálem mateřské školy, tato situace neprospívá dětem ani pracovníkům,“ konstatovali inspektoři ve své zprávě z roku 2017.

Do nového školního roku zařízení vstoupí opět s novým vedením. „Proběhlo konkurzní řízení na nového ředitele, který je přímo z Bílého Potoka, což je skvělé,“ uvedl starosta Šercl. Podle něj by v září mělo nastoupit deset prvňáčků, jeden druhák a jeden třeťák. Vedení obce se teď chce zaměřit také na samotnou budovu školy. Prioritou má být oprava střechy.

„Střecha byla dlouhodobě zanedbaná, dlouho se řešilo, že tam opadávají římsy, ale neřešilo se, proč opadávají. Sám jsem si stávající stav prověřil, prošel jsem si půdu a zjistil, že už tam na několika místech dochází k narušení samotné krovní nosné konstrukce,“ popsal starosta.

Do školní budovy kvůli tomu zatékalo, v současnosti už je ale zabezpečená. „Provedli jsme nejnutnější úpravy, abychom zatékání vody zamezili. Nyní sháníme finanční prostředky, abychom dali školu do kupy,“ dodal Šercl.

Jednou z variant, o které vedení obce uvažuje, je, že by se na opravu školy pokusilo využít dotaci z programu Zelená úsporám, kterou před časem obdrželo na plánovanou rekonstrukci jiné zchátralé budovy, bývalého hostince Koruna, o které Deník už informoval. Zda by přesun dotačních peněz byl vůbec možný, ale zatím není jasné.

Základní a mateřská škola se nachází v centru Bílého Potoka, v němž žije necelých sedm set obyvatel. Nejbližší jiné zařízení funguje v sousedních Hejnicích. Letošní školní rok začne za týden, v pondělí 2. září.