„Tento krok se měl udělat už před lety. Vězte, že co se vám nepodaří schválit letos, nepodaří se vám v tomto volebním období schválit už nikdy,“ naléhal ministr na zastupitele v atmosféře, nabité emocemi k prasknutí. Odpůrci reformy totiž zaplnili nejen sál jednání zastupitelů, ale i parkoviště před výškovou budovou úřadu, kde téměř tři hodiny poslouchali z amplionu dohadování zastupitelů v přímém přenosu.

„S tím, jak to dopadlo, nejsem ani spokojená a ani nespokojená. Naše nejistota přetrvává. Nevíme, co bude s reformou dál. Kdyby ji zastupitelé schválili, věděli bychom, na čem jsme,“ posteskla si Alena Hlávková, ředitelka Gymnázia Frýdlant. To patří v libereckém okrese k nejohroženějším školám. Mělo se podle reformy sloučit s místní hospodářskou a lesnickou školou a zůstat pouze čtyřleté. Víceleté studium by zde zaniklo.

Jak řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer, město by v takovém případě bylo ochotné vzít školu do své správy. „Na parkovišti před krajským úřadem nás, učitelů a studentů, bylo asi deset, většina žáků měla vyučování. Dokud byl na zastupitelstvu ministr, šlo to. Pak se ale jednání změnilo v nedůstojnou frašku. Všechno bylo slyšet ven, naši zastupitelé si moc dobrou reklamu neudělali,“ řekla ředitelka Hlávková.

O něco víc se na parkovišti sešlo studentů a učitelů Střední průmyslové školy textilní v Liberci. Ta se měla podle původní reformy stěhovat ze své budovy, kde sídlí i s desítkami vzácných historických textilních strojů přes 100 let. I této škole hrozil útlum.

„Jsme rádi, že náměstek Cikl reformu stáhl. Předpokládám, že odklad znamená pro nás naději, že se bude o optimalizaci středních škol víc mluvit. Doufám, že si vedení kraje stanoví základní pravidla, a že se po tom nepovedeném půlročním začátku konečně začne seriózně jednat,“ poznamenala ředitelka textilní školy Vilma Hrudová.

Jak prozradil náměstek hejtmana Radek Cikl (ČSSD), kraj ustaví pracovní komisi, složenou ze zástupců všech stran, které jsou v zastupitelstvu. Komise se pokusí vytvořit novou koncepci reformy. „Musíme to stihnout brzy, určitě do léta. Nevylučuji, že novou reformu budeme schvalovat už v dubnu. Musíme najít nějaký kompromis, na něčem se shodnout,“ řekl.