„Jsme rádi, že jsme získali souhlasné stanovisko EIA. Toto úřední rozhodnutí přijímáme s velkou pokorou a povděkem. Náš záměr rozvoje střediska přistupuje s největším respektem k přírodě a jedinečné krajině Ještědu. Ceníme si toho, že se podařilo s dotčenými orgány najít optimální řešení s minimálním dopadem na životní prostředí,“ okomentoval situaci ředitel firmy Tatry Mountain Resorts ČR Čeněk Jílek. „Naše úsilí nyní směřuje k získání potřebného stavebního povolení, abychom náš záměr stihli zrealizovat do příští zimy, a lyžaři se tak mohli svézt na dlouho očekávané sjezdovce Nová Skalka,“ doplnil.

Provozovatel lyžařského areálu na Ještědu se ale musí vypořádat s připomínkami krajského úřadu. Ten například určil, že v horní části nové sjezdovky musí zůstat plocha o výměře 0,63 hektaru zcela bez terénních úprav. Stávající sjezdovka Slalomák se zase může rozšířit maximálně na 40 metrů pouze tak, aby kopírovala dosavadní esovité zakřivení trati a nezasahovala do navazující květnaté bučiny. Kraj také chce, aby byly ochráněny okrajové stromy a jejich kořenové systémy během výstavby. Omezeno má být i plánované osvětlení nové sjezdovky.

„Večerní osvětlení sjezdové trati Nová Skalka bude provedeno se zdroji světla o teplotě chromatičnosti nejvýše 2700 K. Je také nutno navrhnout úpravu objektu pro kompresor, která zajistí útlum hluku o 3,5 decibelu,“ píše se v posudku EIA.

Podmínky stanovují vybudování několika tůni, které budou muset splňovat standardy Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Jde přitom už o druhou sadu připomínek, na jejichž splnění závisí budování nové sjezdovky. Provozovatel areálu se s první várkou musel vypořádat už loni.

Kritika se tehdy na TMR snesla kvůli plánu na odlesnění téměř sedmi hektarů lesa. Společnost původně plánovala jako kompenzaci zalesnit území na ploše 1,5 hektaru. To se ale nakonec změnilo a firma slíbila poměr odlesněné a zalesněné plochy vyrovnat.

Nad rámec toho firma TMR nabídla liberecké radnici, že pomůže se zalesněním dalších 20 hektarů na území města. „Jsme přesvědčeni, že druhá verze dokumentace bude natolik přesvědčivá, že projde tak, abychom zjara příštího roku mohli začít budovat,“ komentoval loni situaci ředitel skiareálu Jakub Hanuš.

Kladné stanovisko opravdu přišlo letos na jaře, ale s budováním musí ještě provozovatel počkat na stavební povolení. Celé rozšiřování areálu má pak za cíl nabídnout lyžařům lepší komfort a novou širokou sjezdovku, které na Ještědu chybí. Řada lyžařů stávající úzké sjezdovky uvádí jako důvod, proč areál nevyužívají. „Jezdím na snowboardu a nejraději mám široké a dlouhé sjezdovky, na kterých se zrealaxuji. Na Ještěd tak moc nejezdím, protože tam jsou spíš úzké a strmé tratě,“ řekl Jaroslav Sommer z Liberce. Podle informací provozovatele areálu pochází z Liberce pouze 2O procent návštěvníků.