Startovala zde totiž celodenní etapa druhého ročníku Severočeské Monte Karlo Historic Rallye 2008. „Moc se mi to líbí, stará auta zbožňuju. Jen mi tu chybí víc těch úplně starých, převládají tu spíše modely ze sedmdesátých a osmdesátých let. Co mě však hodně zaujalo, je ještě starý původní model Trabantu,“ svěřil se Deníku jeden z diváků netradiční akce.

Téměř padesát historických automobilů z let 1948 až 1982, mezi nimiž kralovaly škodovky, se po startu od liberecké radnice vydaly na náročnou celodenní tůru, která je zavedla do Podještědí nebo na Českolipsko.

Historická rallye přitom probíhá již od čtvrtka a pokračuje ještě dnes, kdy bude naopak směřována na Hrádecko a Frýdlantsko. V odpoledních hodinách se všechny vozy vrátí zpět do pivovaru Konrad ve Vratislavicích nad Nisou, kde bude cíl a vyhlášení výsledků.

Pořadatel rallye, jímž je vratislavické Automuzeum, klade důraz na fakt, že jejich soutěž je jediným závodem tohoto druhu v celé České republice. „Naše akce je v současnosti nejen mezi majiteli historických vozidel po celé republice středem velikého zájmu,“ pochvaloval si Milan Bumba z vratislavického Automuzea, které sídlí v areálu pivovaru Konrád.

Severočeská rallye podle Milana Bumby vznikla v roce 2008 jako vzpomínka na libereckého automobilového závodníka, Leopolda Lancmana, který se v letech 1949 a 1950 zúčastnil se svým soukromým vozem Aero Minor slavné a náročné zimní soutěže Rallye Monte Carlo.