Ani přes dlouhodobě vysoký počet chybějících zdravotních sester se vedení liberecké nemocnice neobává, že by četnější operace nezvládlo nebo že by docházelo k prodlužování čekacích lhůt na operace.

„Vzhledem k vynikajícímu hospodaření liberecké nemocnice máme možnost kvalitně ohodnotit personál a nabídnout tak na poměry zdravotnictví nadstandardní podmínky, což nám v posledních týdnech přilákalo nové zaměstnance,“ vysvětlil Luděk Nečesaný, předseda představenstva a generální ředitel Krajské nemocnice Liberec.

Ovšem jak dodal, zvýšený nápor operací určitě budou muset řešit posílením personálu na operačním sálu, ale to je podle jeho slov všeobecný trend zájmu o operační výkony v krajské nemocnici mezi pacienty Libereckého kraje.

Liberecké ortopedii budou vypomáhat lékaři a instrumentářky ze semilské ortopedie, kteří se však stanou kmenovými zaměstnanci turnovské nemocnice, kde zůstane zachována lůžková část, ani zde se však ty nejsložitější operace provádět nebudou. „Operační výsledky a dovednosti některých semilských lékařů jsou výborné, za všechny jmenujme pana primáře Ďurďu, který si vydobyl vynikající jméno v ortopedii a který bude nepostradatelnou součástí našeho projektu a já jsem tomu velmi rád,“ upřesnil Luděk Nečesaný.

Počet operací, který nemocnici přibude, je podle informací Luďka Nečesaného zanedbatelný v poměru k celkovému číslu ročně provedených operací. „Jednání s pojišťovnami na letošní rok se teprve rozbíhají a 200 operací je maximalistické řešení na rok 2009. Celkově ortopedické centrum provádí zhruba 1500 operací, jedná se tedy o zanedbatelné navýšení asi 15 procent,“ vyčíslil Nečesaný.

Kromě jiného pak Luděk Nečesaný informuje, že ortopedické zákroky typu endoprotéz, které se přesunou ze Semil a Turnova do Liberce, pacient podstupuje jednou za život, a proto je potřeba zvažovat všechna rizika této náročné operace v kontextu potřeby dojet za touto operací třeba 30 kilometrů.

„Ze své předchozí praxe ortopeda to mohu všem doporučit. Opravdu stojí za to, aby se pacient dostal na pracoviště, kde operují kvalitní lékaři, používají se nejkvalitnější implantáty renomovaných firem, v nemocnici je vynikající zázemí dalších oborů jako je anestezie, rentgen, magnetická rezonance, laboratoře,“ doporučil Nečesaný.

Přetahování o ortopedii mezi Turnovem a Semilami končí

Semily, Turnov - Půl roku trvající boj o to, ve které nemocnici bude fungovat oddělení ortopedie, je zdá se u konce. Jak řekli Deníku představitelé VZP i dotčených nemocnic, jediné lůžkové oddělení ortopedie v Pojizeří bude v Turnově. Zdejší Panochova nemocnice ho hodlá otevřít již 1. února. Pouze operace totálních endoprotéz se přesune do Krajské nemocnice v Liberci.

„Řešíme již jen technické záležitosti. Administrativně je to odsouhlaseno na všech úrovních. Liberecký kraj do toho nebude a ani nechce zasahovat,“ řekl Deníku ředitel Panochovy nemocnice Turnov Tomáš Sláma. Jak dále uvedl, tým lékařů bude tvořit personál semilské ortopedie, který do Turnova přejde. Primářem má být podle Slámy Dalibor Ďurďa, stávající primář ortopedie semilské nemocnice. Ten to Deníku telefonicky potvrdil. Spolu s ním do Turnova ze Semil přejde ještě 5 dalších lékařů.

Nemocnice ještě čeká na podpis smlouvy s VZP. „Podepíšeme ji v momentě, kdy si Panochova nemocnice dovybaví oddělení, jak to žádá vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR,“ podotkl krajský ředitel liberecké VZP Jiří Benedikt.

Vznik ortopedie v Turnově kritizují zástupci semilské nemocnice i radnice. Zdejšímu ortopedickému oddělení totiž zbude pouze takzvaná jednodenní ortopedie, lůžkové oddělení nenávratně končí. Starosta Semil Jan Farský toto rozhodnutí má za nepochopitelné. „V kraji se zruší jedno ze čtyř pracovišť, kde jsou prováděny totální náhrady kloubů, z čehož plyne snížení dostupnosti péče pro občany, prodloužení už tak enormních čekacích lhůt a prodražení poskytování péče,“ hrozí starosta.

S tímto tvrzením ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma nesouhlasí. „Není to pravda. Pro pacienty to bude zlepšení. Jsme lépe vybaveni. Už v tuto chvíli splňujeme všechny požadavky na vybavení ortopedie,“ říká.

V tomto týdnu Panochova nemocnice Turnov zakoupila novou artroskopickou sestavu za jeden milion korun, který ji posouvá ještě blíže těm nejšpičkověji vybaveným oddělením. K dispozici je zde také centrální sterilizace, septické i aseptické operační sály a rentgenologické oddělení.

(tl)