V Liberci by měly vzniknout scény městských slavností a na přeměně náměstí Dr. Edvarda Beneše se už od pondělí pilně pracuje. Postupně zmizela Neptunova kašna, radnice i další domy jsou ozdobeny barevnými žárovičkami. Vedení města už teď varuje, že výpravné natáčení omezí provoz v centru města. „V termínu od 17. do 29. září bude náměstí od 18 do 7 hodin pro veřejnost zcela uzavřeno, stejně tak Železná ulice. Přes den bude možné náměstím projít s určitými omezeními. Železná bude otevřená úplně,“ upozornil Jan Král z tiskového oddělení radnice.

Filmaři zaberou také většinu parkovacích míst ve středu města. Podle mluvčí nebude možné od 10. do 29. září zaparkovat na Sokolském náměstí, v Kostelní ulici, na Vavřincově vrchu a před Šaldovým divadlem. „Prosíme proto všechny řidiče, kteří se vydají do centra, aby využili parkovací plochy v NG Plaza nebo parkoviště v Krajské vědecké knihovně,“ zdůraznil Král, který zároveň dodal, že také návštěvníci Divadla F. X. Šaldy by měli vzít v potaz uzavřené ulice a zamířit v tuto dobu do divadla buď směrem od Šaldova náměstí, nebo od knihovny.

Část natáčení se odehraje také v blízkosti MUC Koloseum, kde bude od 17. do 29. září zcela uzavřena Polní ulice. Vedení Liberce si uvědomuje, že natáčení může některým místním zkomplikovat každodenní průchod městem. „Snažíme se společně najít cestu, abychom co nejméně omezili chod města i celého úřadu, ale zároveň vytvořili kvalitní podmínky pro akční americký velkofilm, díky kterému se proslavíme po celém světě,“ sdělil primátor Liberce Tibor Batthyány, podle kterého se jedná o velkou příležitost. „Nesmíme ji pokazit,“ dodal. Kolik město za natáčení dostane, nelze podle radnice v tuto chvíli vyčíslit.

Finanční přínos by měl být pro Liberec i zdejší podnikatele výrazný, protože filmový štáb stráví v Liberci téměř pět týdnů. Jak dále dodal mluvčí, přivydělá si i řada místních, kteří se zúčastnili castingu. Jedním z nich je například Dominik Bohuslav z Hodkovic nad Mohelkou. „Hlavním důvodem, proč jsem šel na konkurz, bylo, že jsem si chtěl vyzkoušet, jaké to je ucházet se o práci u filmu,“ vysvětlil budoucí student FTVS, který se nejvíce těší, že uvidí profesionální herce v akci, a doufá, že se ve filmu alespoň na vteřinu objeví.

PŘÍŠTÍ ROK PREMIÉRA

Podle mezinárodní filmové databáze by měl mít snímek Spiderman: Far From Home premiéru příští rok. Kromě severních Čech se bude natáčet také v Praze a dalších velkých evropských městech. Tak rozsáhlý projekt zažil Liberec naposledy v roce 2017, kdy zde vznikaly scény pro seriál z produkce National Geopraphic nazvaný Génius, hlavní roli Alberta Einsteina v něm ztvárnil Geoffrey Rush. Seriál začne vysílat Česká televize tento pátek.

Letos v březnu natáčel na libereckém nádraží osmidílný fantasy seriál také slavný holywoodský herec Orlando Bloom, známý například z Pána prstenů.