„Nejdůležitějším kritériem výběru knihy je, aby se líbila dětem," řekla vedoucí realizačního týmu Radka Vojáčková z dětského oddělení Krajské knihovny v Liberci. „Vybíráme i podle toho, jak třeba reagují děti v knihovně, co si půjčují, jak knihu hodnotí," doplnila.

Každý rok se podle ní zpracovává kniha pro jinou věkovou kategorii. Kniha by navíc neměla být příliš tlustá, aby se nemusela tolik krátit. „Na jedno CD se nám vejde 70 minut, na to, abychom nahrávali na víc disků, nemáme finance," řekla Vojáčková.

Přednost dávají v knihovně současné české próze. V minulých letech nahrály děti knihu Ludvíka Středy Pohádky pro kočku Julii, dílo Ivy Procházkové Pět minut před večeří, dětskou knihu Jiřího Žáčka Nesedejte na ježka nebo Praprázdniny spisovatelky Ivony Březinové. Zvukové podoby se dočkala i kniha Ivy Procházkové Únos domů a také Staré pověsti české, nebo Příběhy knížat a králů od Aleny Ježkové. Jedinou výjimkou byla Matylda britského spisovatele Roalda Dahla vydaná v roce 2011.

Letošní přírůstek – Začarovaná třída, je určen hlavně dětem, ale pobavit může i dospělé. Příběh vypráví o obyčejné 3.A, kam přicházejí tři noví spolužáci – Čáryfuk, Máryfuk a Podkočárník, kteří jsou stejně jako jejich rodiče kouzelníky. Pro své spolužáky dokážou vyčarovat zmrzlinu, nechat oživnout zvířata, která děti nakreslily ve výtvarné výchově, nebo udělat ve chvíli ze třídy plavecký bazén. Přesto zpočátku nejsou nijak populární – jsou to Romové. Příběh tak děti učí vzájemnému soužití.
Samotnému nahrávání předcházel náročný konkurz, do něhož se hlásí stále víc dětí. Ne každé může ale knihu pro nevidomé číst. „Hodně dětí má nějaké vady řeči," připomněla Vojáčková. Navíc podle ní nestačí, aby děti uměly dobře číst.

„Jejich projev musí být uvolněný a barva hlasu se musí k postavě hodit," dodala. Nahrávání pak trvá zhruba dva dny. CD se vydává v nákladu 250 kusů, zájem je ale podstatně větší.„Ráda bych, aby byly zvukové knihy dostupné na internetu, na to ale potřebujeme svolení autorů. Beru to jako svůj úkol do budoucna," dodala Vojáčková.