Žádné výmluvy na nedostatek času a podobně. Nejen lídři stran a hnutí, kteří se ucházejí o post libereckého primátora, dorazili v úterý odpoledne do V-Klubu v Liberci, aby odpovídali na dotazy mladých lidí z Parlamentu mladých Liberec při DDM Větrník. Ti si politiky pozvali na tzv „grilovačku". Hosté přišli v plném počtu, ale vyzyvatelé nakonec selhali a nějak se zapomněli. Zpočátku nebylo vůbec jasné, zda se akce uskuteční.

Situaci zachraňoval jeden z mála příchozích Adam Fogl. Případné primátory a primátorky vůbec nešetřil, přes své mládí byl pohotový a vtipný.

Přítomné pobavil například tím, když se ptal Romana Šotoly (Liberec ještě žije), jestli si kandidátku nespletl s fotbalovou soupiskou .

„Ta slavná jména, která se na té kandidátce objevují, to je pouze lákadlo na voliče, nebo si opravdu myslíte, že některý z těch lidí se po případném úspěchu ve volbách vzdá své dobře nastartované kariéry a usedne například do křesla náměstka či zastupitele?" zněla Foglova otázka.

Šotola si své lidi tvrdě hájil. „Jsou to většinou osobnosti, které mají veřejnosti co nabídnout a svých kariér by se jistě ve prospěch města vzdaly," míní lídr uskupení Liberec ještě žije.

Fogl si neodpustil poznámku na adresu Změny pro Liberec, které vytkl agresivní volební kampaň.

„Rozhodli jsme se, že v poslední fázi kampaně budeme reagovat na to, že spousta se spousta politiků před volbami tváří velmi sympaticky a někteří politici si bezostyšně dovolují tvrdit některé věci, které nejsou pravda. To je podle nás pokrytectví a myslíme si, že je potřeba ukázat na to, že jsou některé věci jinak," bránil Změnu Jaromír Baxa, dvojka na kandidátce.

David Forbelský ze Strany svobodných občanů v rámci „grilování" prozradil recept na boj s korupcí na magistrátě.

„Korupce vzniká hlavně z přemíry přerozdělování peněz. Kde je velký balík peněz, o kterém rozhoduje úzká skupina obyvatel, tam je velké riziko, že se najde někdo, kdo se toho pokusí zneužít. Naší vizí tedy je, aby se co nejvíce omezil vliv politiků a úředníků na množství rozdělovaných peněz, a aby co nejvíc peněz zůstalo lidem, kteří si o nich rozhodnou sami, a to třeba v rámci referend," nastínil Forbelský.

Adam Fogl se jakožto mladý člověk nemohl nezeptat na to, zda strany vůbec chtějí cílit na mladé. Zajímal ho hlavně názor přítomné dámy od komunistů Věry Skřivánkové.

„Komunisté musejí cílit na mladé, protože věková struktura našich členů je nepříznivá a členové ubývají," přiznala stávající liberecká zastupitelka Skřivánková.

Nepříjemné otázce neunikl Petr Černý z Nového směru. „V programu máte, že chcete oživit centrum Liberce. Jste nyní radní, tak proč už jste to neudělal?" Zeptal se Fogl.

„Kdyby tady bylo království a byl bych tady jediným králem, pak bych to už dávno udělat mohl, ale máme tady demokracii a musíte se dohodnout se všemi ostatními partnery," reagoval Černý.