Bronzovou sochu zhotovil v roce 1934 ve svém vídeňském ateliéru sochař Heinrich Scholz z Raspenavy. Do roku 1947 zdobila frýdlantské náměstí. Pak ale málem skončila ve šrotu.

Nyní prochází dílo rukama restaurátorů. Ti jej podle starosty města Frýdlantu Dana Ramzera opatřují speciálním nátěrem, který má odolat povětrnostním vlivům. Na náměstí bude slavnostně odhalena na konci září. „Součástí slavnosti bude vystoupení kapely Kryštof, ale také odborná konference o nejstarší historii města.

Kromě dalších odborníků na ní vystoupí i archeolog Petr Brestovanský ze Severočeského muzea, který pohovoří o významných objevech, které se uskutečnily právě jen díky archeologickému výzkumu. Ten šel ruku v ruce s regenerací památkové zóny Frýdlantu. „Na náměstí bude opticky vyznačeno, jak vypadalo v různých historických obdobích,“ zdůraznil už dříve archeolog Petr Brestovanský.

Frýdlant je od roku 1992 městskou památkovou zónou, a to především díky svému středověkému uspořádání, které se v nezměněné podobě zachovalo až do současnosti. Historicky cenné jsou i renesanční a barokní domy, které frýdlantské náměstí obklopují.

Přestavba trvala celých osm let

Radnice připravovala revitalizaci centra osm let. Po celou dobu, kdy byl připraven projekt, scházely ale peníze. Teprve předloni se městu podařilo uspět s žádostí o dotaci z Regionálního operačního programu a loni v dubnu mohly práce začít. Celá akce přijde zhruba na 40 milionů korun, město zaplatí 4,6 milionů, zbytek dají evropské a státní fondy.

Ještě na začátku loňského roku byla revitalizace náměstí největší investicí ve městě za posledních 15 let. Nápravy škod po loňské povodni tuto částku několikanásobné převýšily. V současné chvíli finišují na náměstí poslední přípravy, dokončuje se také instalace nové kašny.

Kašnu oživí také vodní hra

Kašna bude ozvláštněna příjemným relaxačním prvkem - vodní hrou zabudovanou přímo do dlažby náměstí. Rekonstrukce náměstí ale nebude jediným lákadlem k návštěvě města. „V příští turistické sezoně by mělo už být otevřeno i nové muzeum. To vznikne v nejstarší budově města. Původně se myslelo, že pochází z období vlády Redernů, ale archeologický průzkum ukázal, že je mnohem starší,“ prozradil starosta města.

Muzeum tak ukáže nejstarší historii města i jeho další rozvoj v průběhu staletí. Navíc byla přímo v budoucí expozici objevena unikátní, pět set let stará, chlebová pec. Právě tento nález by měl být stěžejním exponátem nového muzea.

„Rádi bychom, aby se v expozici objevily i některé technologické novinky, které umocní dojem návštěvníka. Je spousta takových možností, jako zařízení, které v místnosti připomene vůni pečícího se chleba,“ přiblížil starosta Dan Ramzer, na co se mohou návštěvníci Frýdlantu těšit už v příštím roce.
Ve venkovním prostoru frýdlantského muzea se mimo jiné plánuje například funkční replika pece a řada dalších zajímavostí, které ještě zvýší atraktivitu města, jež se den po dni probouzí znovu do krásy.