Připravili jsme pro Vás přehled míst, kde se můžete vykoupat. 

Přehrada Harcov

Liberecká přehrada.Zdroj: Vít ČernýPřírodní koupání ve vodní nádrži v Liberci. K dispozici je písčitá pláž, sprchy, WC, občerstvení, volejbal a půjčovna oděk. Vstupné: zdarma. 

Koupaliště Vápenka v Liberci

Jediné fungující koupaliště ve městě - Vápenka. Stovky lidí z okolí i dalších částí Liberce sem chodí za osvěžením v parných dnech.Zdroj: Deník/Petr ŠimrRodinné koupaliště se nachází nedaleko tramvajové trati ve směru z centra na Ještěd. Pro návštěvníky jsou k dispozici travnaté odpočinkové plochy, dětstké hřiště, brouzdaliště, občesrtvení. Koupaliště má pavčíka. K dispozici je místnost první pomoci, sprchy, převlékárny a WC. Vstupné: dospělí od 14 let 90 Kč, děti do 13 let 50 Kč, děti do 4 let 20 Kč. 

Koupaliště Sluníčko 

Vratislavice. Koupaliště Sluníčko. Otevřeno: 9 – 19, 20, vstupné: 30, 60Zdroj: DENÍKTramvají do Vratislavic nad Nisou, kde mají Sluníčko. Koupaliště nabízí plavecký bazén, neplavecký bazén, dětský koutek s herními prvky a pískovištěm. Restaurace Sluníčko je s celoročním provozem. V areálu je k dispozici wi-fi připojení zdarma. Vstup se psy i jinými zvířaty zakázán! Vstupné: dospělí 80 korun, děti do 15 let za 30 korun. Beachvolejbal na hodin 100 korun. Půjčovné slunečníku na den 50 Kč.

Přehrada Fojtka

Jakub Šrek: přehrada FojtkaPřehradu Fojtka naleznete mezi Mníškem a Fojtkou. Zděná hráz z lomového kamene se stavěla mezi lety 1904–1906, je vysoká 11 metrů a má 146 metrů dlouhou hráz. 

Koupaliště Chuchelna na Semilsku

Umělé koupaliště je napouštěno vodou z vlastní vrtané studny. Plavecká pětadvacítka má hloubku od půl metru do dvou. Dětské brouzdaliště o velikosti 10 x 8 m je napouštěno každý týden čerstvou vodou. Břeh pro odpočinek a slunění je travnatý. K dispozici je hřiště s umělým povrchem (tenis, volejbal, nohejbal), k dispozici sprchy, WC, převlékárny, kiosek, restaurace, zastřešená i nezastřešená terasa s možností grilování. Koupaliště je v letní sezóně otevřeno dle počasí. Otevřeno od června do září denně od 9 do 19 hodin. Dospělí zaplatí na vstupném 40 korun, děti do 15 let polovic.

Frýdštejn

Koupaliště leží na okraji obce v přírodním prostředí v blízkosti lesa. Plochy ke slunění jsou travnaté. V areálu je možnost parkování. K dispozici je, vedle 25 m bazénu, také dětský bazén, kurty a hřiště na plážový volejbal, dále WC, sprchy, převlékárny atd. Hloubka: 1,2 – 3 metru. Otevřeno do září denně od 9 do 21 hodin. Vstupné: děti do 15 let 20 korun a dospělí 40 korun / den.

Bedřichov

Koupaliště v BedřichověZdroj: Ing. Karel VogtPřírodní koupaliště se nachází nedaleko stadionu a centrálního parkoviště v Bedřichově. Je umístěno v atraktivním prostředí nástupního místa do Jizerských hor. V těsné blízkosti je restaurace Dolina. Prvotní myšlenka na zřízení koupaliště spatřila světlo světa v roce 1931. Jejím autorem je Reinhold Scholze. Již o rok později obecní kronika dokládá koupaliště v provozu. V současné době je koupaliště pravidelně ošetřováno a stále trvá jeho oblíbenost. A přestože již nejsou jeho břehy obsazeny takovým množstvím lidí jako před desítkami let, příjemné klima u přírodní, tmavě zbarvené vody z blízkých rašelinišť poskytuje žádaný odpočinek.

Koupaliště Lučany nad Nisou

Lučanské koupaliště už je napuštěné. Na snímku starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko.Zdroj: Deník/Martin BergmanKoupaliště s 50 m bazénem najdete na okraji obce v přírodním prostředí v návaznosti na les. Možnost slunění na travnatých plochách a dřevěných platech, možnost parkování. K dispozici jsou sociální zařízení, převlékárny, sportovní plochy i občerstvení. Otevřeno červen až září od 9 do 22 hodin. Vstupné na celý den: dospělí 30 korun, děti do 18 let a studenti 20 korun.

Městské koupaliště Železný Brod

Nejen 50 m bazén ale i dvacítka se skluzavkou pro děti. K tomu wi-fi připojení zdarma, dětský koutek, nafukovací hrad,
občerstvení a neplacené parkoviště. K dispozici volejbalové hřiště, stolní tenis, nohejbal. Tobogán mimo provoz. Vstupné: dospělí 50 korun, děti 30 korun/ celý den. Odpolední vstupné 30/10. Otevírací doba v prázdninových měsících denně od 10 do 19 hodin, podle počasí.

Krytý plavecký bazén v Jablonci nad Nisou se sluneční loukou

Mimo plavání v krytém 25 m bazénu je od 1. června také otevřena sluneční louka. Najdete na ní nerušené posezení či poležení v klidném prostředí, k dispozici jsou lehátka na opalování, slunečníky a samozřejmě sprchy. Zahrady mohou libovolně využívat všichni, kdo si zakoupili vstupenku na plavání. V nabídce zábavy a atrakcí je také již tradičně dětská prolézačka se skluzavkou. Pro nejmenší mají připraven nerezový dětský bazén s brodítkem. Domácí mazlíčky raději nechte doma. Sluneční louka je určena výhradně lidem.

Mikuláš v plavkách v jabloneckém Plaveckém bazénu.Zdroj: Daniel Pavlíček

Celodenní vstup na sluneční louku: děti do 120 cm zdarma; děti nad 120 cm do 15 let 30 korun; ostatní (dospělí, studenti) 50 korun; rodinné vstupné 30 korun. Sluneční louku můžete využívat za pěkného počasí denně od 10 do 20 hodin. Pro vyznavače plážového volejbalu jsou zde připraveny dva plně vybavené kurty. Pokud chcete mít jistotu, že si ve zvoleném termínu zahrajete, využijte možnosti rezervace kurtu na recepci bazénu a to buď osobně, nebo na telefonu 483 319 328. Pozor – v pondělí je otevřeno až od 13 hodin.
Letošní novinkou v krytém bazénu je skluzavka kobra v dětském bazénku. Nejmenší návštěvníci bazénu mohou provozovat vodní hrátky v dětském bazénu s brouzdalištěm mimo dobu, kdy zde během školního roku probíhá výuka. Voda v tomto bazénu je chemicky ošetřovaná s ohledem na citlivou dětskou pokožku, určen je výhradně dětem do 10-ti let a je ohříván na komfortních 28 °C. Děti do 15 let platí za 1,5 hodiny ve všední den 70 korun, o víkendu a ve svátek 55 korun. Za stejný časový úsek je základní vstupné pro dospělého 110, resp. 90 korun.

Žlutá plovárna na Malé Skále

Malá Skála a řeka Jizera. Žlutá plovárna.Zdroj: DENÍK/ Jan ŠkváraNemusíte se jen opalovat a plavat… i jiné zážitky nabízí žlutá plárna. Můžete se dovolit jet na Jizeře například v gumovém raftu, kam pohodlně a bezpečně usadíte i tu nejmladší posádku. Vybavení vám půjčí na Žluté plovárně a odevzdáte jej až v Dolánkách u Turnova. Žlutá plovárna – je unikátní sportovně rekreační centrum ležící v srdci Českého ráje na Malé Skále přímo na břehu řeky Jizery. Celý areál s budovou na pilířích, toaletami, lanovým centrem, sportoviště i dětská hřiště je volně přístupný. Žlutá plovárna tvoří důležitou zastávku na vaší plavbě po Jizeře nebo jízdě po nové cyklostezce Greenway Jizera.

Zatopené lomy

Na Jablonecku najdeme také několik míst, které vytvořila lidská ruka, ale nikoliv primárně ke koupání.
Lom Jílové: Menší břidlicový lom. Dá se skákat ze skály.
Dřevák: Bývalý lom na dřevo, vhodné pro děti, čistá a teplá voda. Příjemné prostředí.
Lom Jirkov: Moc lidí o břidlicovém lomu neví, voda je čistá.
Lom Radčice: Bývalý břidlicový lom.

Jílové u Držkova. Otevřeno: stále, vstupné: zdarmaZdroj: DENÍK

Další tipy v regionu

Radvanecký rybník
Kde: Sloup v Čechách. Popis: V roce 1905 bylo na jihovýchodním břehu rybníka zřízeno koupaliště s písečnou pláží. Možnost autokempinku, sezonní letní restaurace. Rybník dává příležitost i ke sportovnímu rybaření. Vstupné: osoby starší 15 let 35 Kč, děti od 6 do 15 let, studenti, důchodci, invalidní důchodci 20 Kč.

Maškova zahrada
Bazén v Maškově zahradě v Turnově. V pozadí zimní stadionZdroj: ČTK / Radek PetrášekKde: Turnov. Popis: Víceúčelový bazén, dětský bazén, skluzavku KAMIKAZE o délce 23,17 m a 92 metrů dlouhý tobogán. V případě nepříznivého počasí se koupaliště operativně zavírá. O případném zavření vždy informuje provozovatel na webových stránkách a na Facebooku. Pokud chcete koupaliště navštívit ve dnech, kdy je nízká teplota a deštivo, tak je nejlepší se informovat. Otevřeno je od 9 do 20 hodin. Ranní plavání začíná v 7:30 a končí v 8:30. Večerní koupání začíná v 20:15 a končí v 22:30, vždy v úterý a sobotu. Vstupné: dospělí 90 Kč, zlevněná 60/30 Kč.

Hamerský rybník
Hamerský rybník.Zdroj: archiv DeníkuKde: Hamr na Jezeře / Českolipsko. Popis: Rybník vznikl v 16. století a slouží k rekreačním účelům a rybolovu. Na pláži je půjčovna lodiček a šlapadel, sportoviště, dětský koutek, lanový park v korunách stromů a kiosky s občerstvením. K dispozici oddělená část pláže pro pejsky s jejich páníčky.
Provoz: denně od 9 do 19 hodin. Vstupné: dítě do 12 měsíců zdarma, dítě do 15 let 20 Kč, dospělí 30 Kč

Máchovo jezero
MÁCHOVO JEZERO budou mít Liberečané díky letnímu vlakovému spojení na dosah.  Zdroj: ČTK Kde: Doksy, Staré Splavy. Popis: Disponuje celkem čtyřmi plážemi, včetně lodní dopravy, půjčovny lodiček, vodních šlapadel a jiného sportovního materiálu. Ve Starých Splavech najdete originální aquapark, se dvěma superrychlými skluzavkami, bazén – zapuštěný přímo v jezeře – s perličkovou lavicí, šlapadla, nafukovací vodní atrakce jako obří trampolíny, vodní houpačky a volejbal, vysoké ledovce pro odvážné horolezce. 

Sportovně-rekreační areál Ráj Srbsko
Leží nedaleko rybníka Komárovský – Branžež, v obci Srbsko v Českém ráji. K dispozici je venkovní vyhřívaný bazén s protiproudem a nočním osvětlením, který lze díky zastřešení využívat celoročně. Délka bazénu 17 metrů. Pro ubytované je k dispozici zdarma. V provozu od května do října denně od 9 do 20 hodin. Vstupné: 150 korun, půlden: 100 korun.

Tipy od sousedů

Drhlenský rybník
Lokalita leží cca 7 km jihovýchodně od Mnichova Hradiště, východně od Kněžmostu. Rozprostírá se v malebné oblasti Českého ráje, obklopený jehličnatými lesy a pískovcovými skalami. Rybník s pozvolným písčitým dnem, písčitou pláží a hloubkou do 5 metrů nabízí v létě příjemné koupání. Zároveň slouží jako východisko výletů do malebného okolí, například na Valečov, Mužský či Drábské světničky. Pláž je písčitá, k dispozici občerstvení, autokemp, půjčovna loděk a dalšího vybavení.

Jezero Lhota – zatopený pískový lom
Přírodní koupaliště (soukromý subjekt) o velikosti 25 hektarů leží v jihovýchodním cípu okresu Mělník na katastru obce Lhota. Pískové pláže jsou obklopeny borovým lesíkem. Pro návštěvníky je k dispozici hygienické zázemí, stánky s občerstvením a hřiště na plážový volejbal. Jezero je vyhlášeným cílem nudistů. Velkokapacitní parkoviště severně od jezera má odhadovanou kapacitu 1500 osobních automobilů. Parkoviště má částečně zpevněný (škvárový) povrch, k zastínění parkujících aut jsou na něm vysazovány vzrostlé stromy. Pro návštěvníky je v areálu k dispozici dětské hřiště (houpací koně, skluzavka, loď, hrazdy, lanová houpačka atd.), koupání v přírodě, písčité/travnaté pláže, nudistická pláž, hřiště na plážový volejbal, půjčovna lodiček, občerstvení – stánkový prodej, sociální zázemí (bezbariérové wc, venkovní sprchy, převlékárny). Provozní doba areálu je denně od 6 do 21 hodin. Zákaz vstupu se psy. Vstupné: dospělí 50 korun, děti a studenti 30 korun, děti do 6 let zdarma.

Jezero Milada
Jezero Milada zahájilo druhou návštěvnickou sezonu.Zdroj: Deník/Martin KlimešKde: U Chabařovic (Ústí). Popis: Zatopený lom. Nechybí atrakce, občerstvení, nedaleko je i kemp a konají se zde různé akce, okolí vhodné pro pěší výlety i cykloturistiku (okruh 10 km okolo jezera.) Pláž je oblázková a travnatá.

Berzdorfer See
Berzdorfer See je nejblíže Česku. Nachází se poblíž města GorlitzZdroj: CC BY-SA 3.0:Frank VincentzKde: Německo. Provoz: Neomezeně. Popis: Zatopený povrchový důl několik kilometrů od hranic nabízí příjemné koupání, travnaté i písčité pláže, jacht klub i občerstvení. Vstupné: Zdarma. Platí se pouze za parkování.