Kulturní dny začaly v Drážďanech minulý týden. Hlavním cílem tohoto ročníku je kulturní prezentace regionu Liberec, který se představí 16. 11. 2013 v rámci Českých slavností v Altmarktgalerii v Drážďanech.

„Dny české a německé kultury totiž mají velkou šanci přispět ke zvýšení povědomí o životě, zajímavostech, krásách či regionálních výrobcích tradičních řemeslníků a potravinářů působících v Libereckém kraji," řekl hejtman Martin Půta a dodal: „Liberecký kraj nabízí hostům majestátnost hor, malebnost údolí, lidovou architekturu i kulturní a technické památky, včetně Národní kulturní památky Ještěd.

Liberec má co nabídnout

K vrcholům festivalu patří také výstava „Mladí lvi v kleci", která v Liberci představuje díla německy mluvících výtvarníků v Československu ve 20. a 30. letech 20. Století, a film Alois Nebel, který se odehrává v příhraniční oblasti.

V Drážďanech se promítání filmu zúčastnil i autor komiksové předlohy Jaroslav Rudiš, který po jeho skončení přečetl ze stejnojmenné knihy pár kapitol a diskutoval s německým publikem. V průběhu festivalu vystoupí na dvojkoncertě v Drážďanech a Jablonci rovněž populární skupiny ARIES z Liberce a Zur schönen Aussicht z Drážďan, naopak do Drážďan a Dippoldiswalde zavítá i Naivní divadlo Liberec s pohádkou Ali Baba a 40 loupežníků.

Podle hejtmana Půty je dobře, když nejbližší sousedé Česko a Sasko najdou čas a místo, aby společně představily znalosti, um a dovednosti svých lidí, které přispějí ke vzájemnému poznání, toleranci a pochopení. „Těším se, že tato akce prohloubí a upevní vztahy mezi občany Libereckého kraje a Svodného státu Sasko," řekl Půta.