Třítisícové městečko Hejnice si může oddechnout. Boj o záchranu zdejšího biografu pro něj skončil úspěšně. Kino se dočkalo digitalizace, bez níž by příští rok nemělo už co promítat. A to se přitom ještě nedávno místní spoléhali na výhru ve Sportce, jež měla kino spasit.

„Peníze jsme nakonec nevyhráli. Ale svůj účel to splnilo – lidé se začali zajímat, připoutalo to pozornost. Na ten popud nás kontaktoval Státní zemědělský intervenční fond, v jehož programu Podpora veřejného života se pro nás našly peníze," oznámil Jaroslav Demčák, hejnický místostarosta.

Fond daroval městu 1 400 000 korun, Hejnice ze svého rozpočtu uvolnily dalších 1 200 000 korun. Za tyto peníze bylo možné nakoupit nejmodernější digitální promítací techniku, ozvučit sál systémem Dolby Digital 7:7, zakoupit nová světla, plátno a oponu. Vše realizovala firma AV Media.

Jednou bude i 3D

„Budeme teď mapovat, jaký zájem o filmy je ze strany lidí. Dlouho se tu premiéry nevysílaly, tak si zvykli jezdit jinam. Pokud bude trvalý, v budoucnu budeme uvažovat i nad investicí dalších 500 000 korun, abychom mohli promítat 3D filmy," konstatoval Demčák.

Díky dotaci od státu musely Hejnice vrátit 300 000 korun, které na digitalizaci dostaly ze Státního fondu na rozvoj kinematografie. Zákon totiž neumožňuje na jednu akci čerpat z více zdrojů, které mají týž původ. O to víc muselo město zaplatit ze svého. Investice ale nelituje, neboť po funkčním biografu volali zdejší lidé od chvíle, kdy se přestaly distribuovat filmové premiéry na 35mm filmovém pásu.

„Pro nás je kino mnohem důležitější, než by se zdálo. V Hejnicích totiž nic moc není. Jsme tu odříznutí od světa. Člověk má šanci jít večer maximálně do hospody. A kino, to byla jediná spojnice se světem a s kulturou, kterou jsme tu vždy měli," zdůraznil místostarosta.

Kino již prošlo zatěžkávací zkouškou, když ve čtvrtek promítalo trojici filmů zdarma. Zejména o dětské představení byl velký zájem. Lidé přišli i na nejnovější bondovku Skyfall, která si již svou českou premiéru odbyla před několika týdny.

Hejnické kino patří k těm větším. Bylo postaveno v 60. letech minulého století a dle tehdejšího zájmu lidí o film nabídlo 250 míst k sezení. Z dnešního hlediska je tedy naddimenzované. Lidí zde chodilo v posledních letech průměrně 40 na jedno představení. I proto Jaroslav Demčák předpokládá, že dalším krokem v budoucnosti hejnického biografu bude zmenšení jeho sálu.

„Je to jedna z cest, jak bychom mohli snížit náklady. Vytápět tuhle obrovskou ratejnu není nic levného," podotkl.

Dočká se Frýdlant?

Digitalizace se chystá i v nedalekém Frýdlantu. V rozpočtu na rok 2013 město uvolnilo 1,5 milionu korun a starosta je připraven na dotaci žádat hned, jak to bude možné.

„Potřebujeme celkem 3,5 milionu. Žádat budeme ve stejném programu jako Hejnice," uvedl Dan Ramzer (ODS). Nejistá budoucnost frýdlantského kina pro 350 diváků by tak mohla být vyřešena již v roce 2013.