Čtvrtmiliardová díra zeje ve financích krajského města. Opozice hrozí, že následná platební neschopnost vyústí v nucenou správu, kdy městskou kasu dostane na starost vládou jmenovaný úředník. A Liberec by mohl skončit podobně, jako kdysi nerozvážně hospodařící Rokytnice nad Jizerou za své dluhy zaplatí ztrátou většiny městského majetku.
Bankrot? Ani to ne
„Zákon bohužel neumožňuje městům zbankrotovat. Nikdo totiž nepředpokládal, že by taková situace mohla nastat. Čekal by nás výprodej majetku, privatizace městských společností a omezení služeb," nastínil černý scénář člen Změny pro Liberec a někdejší ekonomický náměstek primátora Jaromír Baxa.
Jak vůbec k číslům přišel? Spočítal si předpokládané příjmy města, odečetl od nich plánované výdaje a částku ponížil ještě o splátky, které město musí uhradit. Přestože všechny položky jsou pohyblivé a žádná z částek není předem daná, výsledný schodek se vyšplhal na 200 až 250 milionů korun.
Tato situace podle Baxy nastala tím, že město své úvěry a platby za stavby odkládalo a někdy neplatilo vůbec. Cesta ven podle něj vede jen jedna: průvan v nevýhodných smlouvách, například s firmou BusLine, která jezdí o 10 Kč na kilometr dráž, než konkurence a také privatizace společností, jejichž vlastnění městu nic nepřináší.
„Je otázka, jestli v dnešní době má smysl mít technické služby," dodal Baxa.
Město Liberec ovšem situaci nevidí zdaleka tak černě, jako Změna. Podle ekonomického náměstka primátorky Jiřího Šolce (Liberec občanům) budou příjmy města asi o 140 milionů vyšší než uvádí opozice a navíc splátky Všeobecné úvěrové bance bude město muset vypořádat až v červenci 2013.
„Pokud Změna nemá nějaké důvodné informace o novém, bezprostředním a neodvratném riziku, tak potom hovořit o bankrotu je opravdu nezodpovědné. Znejistí to všechny partnery města a nic dobrého to nepřinese," zlobí se Šolc.
Příští rok chce předložit střídmý až hubený rozpočet, právě v reakci na nezáviděníhodnou finanční situaci města. Ovlivnit podle svých slov může pouze příjmy kapitálové, tedy prodej majetku. V té souvislosti se v Liberci nejčastěji mluví o prodeji libereckého letiště, vždy když se nastolí otázka dluhů a jejich vymazání. Stomilionová injekce za letiště ale pacientovi jménem Liberec podána nebude, nápad byl opět shozen ze stolu.
„Vedení města počítá se splacením všech závazků nutných v roce 2013. Je to otázka rozpočtu. A ten hodlám předložit vyrovnaný," dodává Jiří Šolc.
Dluhy na obzoru
Připomeňme, že Liberec se musel zaručit svojí Tipsport arénou. Ta přitom stála téměř třikrát tolik, než 150 milionový úvěr, který městu dala Equa bank. Bez úvěru by ale Liberec nebyl schopen revolvingový úvěr na spolufinancování dotačních věcí z EU vůbec platit.
A stále v běhu je kauza lyžařského mistrovství světa v roce 2009. V březnu 2012 rozhodoval Městský soud v Praze v insolvenčním řízení o 69 pohledávkách v úhrnné výši 399 milionů korun, z toho 172 milionů požadoval stát jako penále za špatné využití dotace. Soud zatím uznal 47 pohledávek, ale konstatoval, že organizátoři zanechali pouze majetek v řádu tisíců korun, a věřitelům tedy dluhy není z čeho zaplatit. Možná je bude muset zaplatit Liberec. A to včetně pokuty, která by byla ve stejné výši, jako dluh samý.