Vojáci měli totiž na sobě kopie historických uniforem z 19. století a přes rameno pověšené dobové pušky. Pochodovali na hřbitov, aby tu uctili u pomníku padlých oběti rakousko – pruské bitvy z roku 1866, která se prohnala také jejich obcí. Krátký projev o osudech několika padlých vystřídalo uctění jejich památky minutou ticha. A protože šlo o tehdejší členy vojenských pluků, zazněly také salvy z historických zbraní.

„Prusové tehdy, 24. června, za hustého deště vyrazili z tábora u Křižan a u Zdislavy přes Ještědský hřeben směrem na Liberec. V Dlouhém Mostě narazili na Rakušany. Ty se jim podařilo porazit. Následně Dlouhý Most obsadili. To všechno stihli za jediný den,“ připomněl za organizátory piety Jiří Náhlovský, autor nové publikace o této historické bitvě, kterou v sobotu v restauraci U Hastrmánka křtil.

Křest provázela krátká historická přednáška. „Mám rád historii. Můj dědeček se kdysi dokonce setkal s mužem, který jako dítě rakousko – pruskou válku zažil. Vyprávěl mi o tom. Proto jsem napsal knížku o bitvě, a proto připravujeme i akce, kterými chceme slavnou válku lidem připomenout,“ vysvětlil Jiří Náhlovský. „Publikace má 136 stran a je v ní ukryto 15 let mého bádání. Pátral jsem i v Německu,“ řekl.
Pietní akt přilákal na hřbitov asi dvacítku zvědavců. A fotoaparáty jen cvakaly. „Je dobře, že tu žijí nadšenci, kteří ostatním připomínají slavné okamžiky obce,“ podotkl za diváky starší muž.