Jak potvrdili myslivci, počet divočáků každoročně stoupá, což dokazuje i případ zdislavského hřiště. Zatímco loni zde podle zástupce FK Rynoltice – Zdislava Michala Šálka „úřadovali“ kanci jednou, letos už nejméně třikrát.

HŘIŠTĚ BEZ TRÁVY

„Hřiště je momentálně neopravitelné. Spodní polovina je na dvou třetinách bez trávy. Ta už letos nedoroste,“ vysvětlil s tím, že se pokusili opravu aspoň svépomocí, otočili zpět drny a zaválcovali je. „Ještě nás čekají dvě utkání, tak bychom byli rádi za vstřícnost ostatních klubů,“ dodal Šálek. Podle jednatelky Okresního mysliveckého spolku Liberec Věry Bouzkové je teď problém s divokými prasaty všude. „Lidé si pořád stěžují, že jim rozhrabávají zahrady nebo pole,“ vysvětlila Bouzková. Dokud ale nenapadne sníh nebo pořádně nepřituhne, budou divočáci stále hrabat na místech, kde najdou potravu. „Teď hledají ještě v zemi žížalky, v zimě pak chodí do vnadiště, kde jsou pro ně nachystané například bukvice,“ vysvětlila jednatelka. Podle Bouzkové myslivci dělají maximum.

Divoké prase. Ilustrační foto.
Místo prasete trefili myslivci v Holanech dům. V jeho okolí běhaly děti

Lov černé zvěře není přitom podle Bouzkové nijak jednoduchý. „Střílí se v noci, a kdo nemá noční vidění, musí počkat, až vyjde měsíc,“ vysvětlila a dodala, že hon na prasata je o to těžší, že se jedná o chytrá zvířata. I mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová potvrdila, že v důsledku zvýšeného odlovu jsou prasata stále opatrnější. „S nárůstem jejich počtu se šíří do míst, kde dříve nebyla a způsobují velké škody,“ dodala Kodymová. Situaci podle ní také negativně ovlivňuje úbytek aktivních myslivců.

MOR TADY NENÍ

Podle časopisu Myslivost bylo v roce 2016 uloveno 160 139 kusů černé zvěře, což představuje čtvrtý nejvyšší úlovek v historii. Kromě škod, které divočáci napáchají na soukromých i veřejných majetcích, se letos objevila i hrozba prasečího moru.