Soukenné náměstí, Jabloneckou či Matoušovu ulici většina libereckých rodáků povšechně zná, ví, kde leží a běžně tudy prochází. Málokdo však tuší příběhy, které se zde odehrály, a o kterých se moc nemluví. Dvouhodinová divadelní procházka Odsunutí má deset zastavení, nejen po krvavých stopách Revolučních gard.
„Divadelními výjevy před očima účastníků procházky dvojice herců v roli průvodců Diana Čičmanová a Adam Kubišta rozžívají ale příběhy, které se týkají poválečného vystěhování Němců, jejich vraždění, znásilňování a mučení,“ řekl Deníku zakladatel divadla Krutý Krtek, herec, producent a absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Karel Kratochvíl.
Při přípravě procházky čerpali jak z odborných publikací, tak se také inspirovali setkáním s historičkou Kateřinou Potrmann z Technické univerzity v Liberci a rovněž rozmlouvali s pamětníky, kteří tuto dobu zažili na vlastní kůži. První poprázdninová bezplatná procházka Odsunutí se v Liberci koná ve středu 25. září, sraz je v 18 hodin před budovou libereckého vlakového nádraží.
„Moje rodina z matčiny strany je s oblastí Sudet spjatá kam až matrika dohlédne, ovšem v Krušných horách. Díky mé babičce jsem měl vždy k historii blízko. Zásobovala mě knihami, výstřižky a nakonec mi byla i velmi nápomocna při maturitě z dějepisu a němčiny,“ svěřil se Adam Kubišta.
K tématu má blízko i Diana Čičmanová, pro ni setkávání s pamětníky představuje něco, na co nikdy nezapomene a zůstane hluboko v jejím srdci. „Ve chvíli, kdy se z holých faktických dat a údajů začnou vykreslovat místa, domy, louky s konkrétním příběhem, kdy k vám začnou promlouvat životy jednotlivých lidí, jejich cesty či pocity, v tu chvíli jsem do historie zcela vtažena,“ podotkla průvodkyně.
Procházky pořádají bezplatně, a to jak pro školy, tak i veřejnost. Už během léta se museli obrátit na veřejnost s prosbou o finanční pomoc, aby se divadelní procházky mohly konat nadále, respektive ve školním roce 2024/2025. To se podařilo díky přispění několika libereckých podnikatelů.
„Stále ale hledáme další firmy, které by nám chtěly pomoci udržet historickou paměť Liberce živou,“ zdůraznil Karel Kratochvíl s tím, že zájemci mohou přispět jednorázovou částkou či se stát sponzorem jedné procházky či více uvedení. „Jsme otevření jakékoli formě spolupráce,“ doplnil.
Jejich cílem je vést dialog a zprostředkovat možnost vyrovnání se s minulostí. Za šest let, co Odsunutí produkují, si od účastníků vyslechli řadu osobních vzpomínek. Řadu zážitků si odnesl sám Adam Kubišta. Jeden zvlášť silný se stal v německém Leverkusenu, kam za nimi asi měsíc po premiéře Odsunutí při zájezdě s Naivním divadlem přišla jedna divačka s rodinným albem.
„Ukázalo se, že její rodina žila po generace v osadě Kristiánov a odtud ona jako malá musela odejít. Když se dozvěděla, že na západ Německa zavítalo divadlo z jejího rodného kraje, měla veliké nutkání se s námi prostě jen setkat, zeptat se nás, jak se tady žije, prohodit pár slov nad fotografiemi starého Liberce a okolí. To, že si vybrala po představení mě a Dianku, byla opravdu náhoda až nadpřirozená,“ zavzpomínal herec.
Pro Dianu Čičmanovou se stala spolupráce s Krutým krtkem splněným snem a téma odsunu ji samotnou zasáhlo jako přistěhovalkyni do Liberce. „Každá procházka s sebou přinese i příběh diváků. Jejich postoj, vlastní zážitky i zážitky jejich předků, je to neuvěřitelně napínavé i pro nás. A nikdy stejné,“ dodala.