Pokud jste přesto váhali a nebo nabídku nevyužili, zde je krátké povídání s ředitelem dinoparků Jiřím Machálkem, které vás k návštěvě jednoho z největších magnetů Liberce možná přesvědčí.

Můžete zhodnotit první rok vašeho působení v Liberci? Splnila se vaše očekávání?
DinoPark Liberec jsme otevírali přesně před rokem jako absolutně novinkový projekt. Nikde jinde v republice neexistuje stálý zábavní a vzdělávací park natrvalo umístěný v obchodním centru. Během prvního roku prošlo historickou branou DinoParku téměř čtvrt miliónu návštěvníků, což z DinoParku dělá jeden z nejvýraznějších turistických cílů nejen na severu Čech, ale i v širším okruhu.

Jak si liberecký DinoPark stojí v konkurenci vašich ostatních parků?
Naše DinoParky jsou navštěvovány řádově všechny stejně. To, v čem nemá liberecký park konkurenci, je právě jeho celoroční otevření. Ostatní DinoParky jsou venkovní záležitost a tak jim na zimu dopřáváme přestávku. DinoPark Liberec je oproti ostatním nejvíc navštěvovaný za počasí, které do venkovních parků tolik neláká.

Jak se osvědčilo umístění do obchodního centra, což je jinak poměrně nevídaná věc?
Věc je to skutečně velmi nevídaná a my jsme rádi, že jsme ji realizovali. Spojení zábavy a obchodního centra je ideální třeba pro víkendový den, kdy rodina potřebuje nejenom nakoupit, ale těší se také na nějakou zábavu, v našem případě spojenou i s poučením. Obchodní centrum má také výhodu v širokém zázemí i velkém komfortu pro návštěvníka, například bezplatné parkoviště v centru města.

Které z atrakcí mají mezi návštěvníky ten největší ohlas? Je to 4D kino nebo něco jiného?
DinoPark je postavený na tom, že nemá jednu vybranou super-atrakci. Je to soubor dekorací, modelů, zábavních aktivit i technologických atrakcí, které návštěvníka zcela pohltí a pomyslně ho přepraví do druhohorní atmosféry. Ale ano, naše 4D kino je skutečně velmi populární, je v ceně vstupenky do DinoParku a film, který zde nepřetržitě promítáme, je skutečně poutavý. Z technologických věcí za pozornost určitě stojí model robotické kostry Tyrannosaura, který je možné ovládat joystickem. Je to absolutně technologicky nejsložitější věc v celém DinoParku a je zcela unikátní. Dětmi je velmi dobře hodnocen DinoTrek, náš 120 m dlouhý okruh dobrodružné stezky, na kterém děti zažívají nejrůznější překvapení a dobrodružství.

Park v Plaze je nejsevernějším v Čechách. Víte, kolik procent návštěvníků tvoří Němci a Poláci? Kolik sem jezdí lidí třeba z Prahy?
Podíl zahraničních návštěvníků je zhruba deset procent. Do DinoParku Liberec přijíždějí návštěvníci i z větších dálek, ti pražští se objevují také docela často. Zvlášť v zimě, kdy je náš pražský v zimní přestávce.

Provoz takového zábavního zařízení jistě není levná věc. Porouchal se někdy některý z ještěrů nebo byl poškozen návštěvníky?
Naše modely nejsou sériová výroba, jsou to všechno v podstatě ručně vyráběné prototypy, a proto se občas stává, že údržbu potřebují. Máme vlastní tým na stavbu i údržbu modelů. Naštěstí musím říct, že poruchy časté nejsou. Ani si nemůžeme stěžovat na návštěvníky, příliš věcí zde zničeno či rozbito za uplynulý rok nebylo. Jsme rádi, že naši hosté oceňují pracnost a unikátnost našich modelů a nemají touhu je příliš ničit.

Chystáte pro letošní rok nějaké novinky, atrakce nebo modely?
Ano, DinoPark se vyvíjí stále. Tím, že máme v republice již pět parků, můžeme modely stěhovat a občas některé obměňovat. Děje se to i v rámci libereckého parku. A i pro letošní rok chystáme samozřejmě nějaké změny a novinky, především v oblasti dětských aktivit a her.

ANKETA: Jak se vám líbilo v DinoParku?

Lenka Vrátná. Liberec

Byla jsem tam poprvé před měsícem s tříletou holčičkou. První půlhodinu jsem myslela, že se budeme muset vrátit, protože se strašně bála. Zvládla akorát filmy a prolézačky. Pak jsme ještě něco prošly, ale pořád v náručí. Záleží na dítěti, ale podle mého je to až pro starší, třeba 4 +.

Zuzana Benešová, Liberec

Koupili jsme loni permanentku a letos ji koupíme zase. Když venku prší, je to dobrý výlet, ale na jaře se chystáme do Plzně, do přírodního dinoparku.

Jan Pešek, Liberec

Chtěl jsem se podívat na vyhlídkovou střechu, která byla podmínkou pro stavbu Plazy, ale prý jedině když si koupím lístek do DinoParku. Vůbec tomu nerozumím.