Dosud měla krajská nemocnice, konkrétně její radiodiagnostické oddělení , k dispozici pouze jedno, devět let staré zařízení, které nedokázalo zobrazit všechny části těla.  To se teď změní.

VYŠETŘÍ MOZEK, NERVY, CÉVY I PROSTATU

„Nyní budeme v KNL schopni diagnostikovat prakticky všechno,“ potvrdil přednosta Centra zobrazovacích metod Ladislav Endrych. Kromě mozku a celé páteře včetně míchy umožní „nový tunel“ i zobrazení vnitřních orgánů, jako jsou srdce, játra, ledviny či slinivka. Doslova od „od aorty po paty“ dokáže vyšetřit i cévní systém, oblast pánve a dokonce i rakovinu prostaty.

Druhá magnetická rezonance v liberecké nemocnici o něco zkrátí i lhůty. Teď musí pacienti čekat na vyšetření kolem dvanácti týdnů. „V průměru vyšetříme asi 8 tisíc pacientů ročně, to je kolem 20 lidí denně ve dvou směnách,“ popsal přednosta Endrych.  Vzhledem k nárůstu pacientů ale nepředpokládá, že by se doba na vyšetření zkrátila o polovinu.  „Dosud jsme nemohli provádět třeba vyšetření nervových drah, břicha nebo prostaty, to je všechno časově náročné. Jedno vyšetření může trvat až 60 minut,“ upozornil lékař.

Nové zařízení přišlo včetně přístavby na 59 milionů. Nemocnice je získala díky evropské dotaci. „Bez kvalitní diagnostiky je nemocnice fakultního typu, jakou KNL je, v podstatě mrtvá,“ upozornil radní pro krajské zdravotnictví Přemysl Sobotka,  který před odchodem do vrcholné politiky a čela Senátu ČR vedl rentgenologické oddělení liberecké nemocnice.

INVESTOVAT CHTĚJÍ I DO ONKOLOGIE

Magnetická rezonance nového typu ale není jedinou investicí do přístrojového vybavení, které spádovou nemocnici pro Liberecký kraj v budoucnu čeká. Podle generálního ředitele KNL Richarda Lukáše bude v dohledné době nutné pořídit další zařízení pro onkologicky nemocné pacienty, kterých skokově přibývá. „Jedná se o pozitronovou emisní tomografii (PET). Pokládám to za naprosto legitimní, pokud se do budoucna chceme udržet v síti špičkových, zejména onkologických pracovišť,“ zmínil ředitel Lukáš.

Krajská nemocnice chce v nejbližší době zavést také šetrnější robotickou chirurgii, aby nemocní nemuseli za některými výkony jezdit přes 100 kilometrů daleko, a počítá i s přestavbou části ubytovny na firemní školku. „Nutně ji potřebujeme pro sestřičky, které by se chtěly vrátit do práce, ale teď třeba nemohou,“ zdůraznil ředitel.

Podle hejtmana Martina Půty kraj jedná ještě letos o příspěvku ve výši 25 milionů pro Liberec a 9 milionů pro Českou Lípu. Dalších 50 milionů po dobu 20 let vloží do výstavby nového centra urgentní medicíny, která by měla v několika etapách zmodernizovat areál a vyřešit tak nedostatečnou kapacitu krajské nemocnice. „Myslím, že lepší důkaz toho, že nemocnice nutně potřebuje nové prostory, neexistuje,“ poukázal hejtman na fakt, že aby nemocnice měla kde novou magnetickou rezonanci provozovat, musela pro ni u budovy interny vybudovat přístavek.