Před rokem se místní rozhodli na slavnou tradici navázat. Díky několika nadšencům se tak Kunratice na Frýdlantsku znovu objevily na gastronomické mapě ČR.

„Kdysi jsme udělali takovou akci, která se jmenovala: „Na slovíčko, sousedé" a z ní vykrystalizovalo, že by lidé chtěli na staré tradice nějak navázat," přiblížil starosta Kunratic Milan Götz. Loni se konal nultý ročník Jamparády, zatím spíše v místní režii, letos už se vzorky do soutěže o nejlepší marmeládu sbíhaly do Kunratic z celé ČR. „Poslali je lidé ze 30 obcí a měst z celé země, kromě Prahy třeba ze Sokolova," popsal starosta.

Pětičlenná porota měla těžkou úlohu. Vybrat ze 150 vzorků od 69 „marmeládníků". Fantazii se meze nekladly, kromě tradičního ovoce měli místní v sobotu možnost ochutnat džemy z ostružin, mirabelek, ale i tropického ovoce. „Vítězkou se stala Jana Žáková mladší z Višňové s kokosovou marmeládou s Malibu a citronem. Pokud chcete vědět, jak chutná, představte si něco ještě lepšího, než je známá pochoutka Rafaelo.

Titul nejvzdálenějšího účastníka si pak na ostrov Lanzarote odvezla Jana Nováková. „Pracuje tam jako delegátka turistické kanceláře a místní tam učí české speciality. Marmeláda je právě jednou z nich," doplnil starosta Götz.