Jsou sice ze skla, ale připomínají vyleštěný diamant. Na světě jsou pouhé tři, ale do února jich bude celých 216. Skleněné medaile vytvořila pro zimní festival mládeže třiadvacetiletá studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá. Její návrh vyhrál v konkurenci třiceti dalších výtvorů od studentů uměleckých škol celého kraje.

„Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu,“ popsala svůj návrh studentka. „Skleněný základ se pak vyrazí do litého čirého skla a doplní barevnými prvky podle pořadí na stupních vítězů,“ dodala. Návrh byl podle zástupců odborné poroty, v níž zasedali zástupci Libereckého kraje, organizačního výboru zimního festivalu a regionálních umělců, favoritem.

„Originálním způsobem použila sklo, které je pro kraj typické, a zasadila do něj i logo a další prvky, které symbolizují naši akci,“ zdůvodnila rozhodnutí poroty ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová. V uplynulých dnech medaili schválilo i vedení Asociace evropských olympijských výborů. „Je to obrovský úspěch i pro celou naši školu,“ řekla Ilona Jindrová, ředitelka novoborské sklářské školy. „Ve výrobě podobných artefaktů už máme tradici. Navrhli jsme například Pohár hejtmana Libereckého kraje na letošní olympiádu dětí a mládeže,“ vzpomněla.