Je jedním z těch, kteří během deseti let prošli Dětskou univerzitou v Liberci. Unikátní projekt odstartoval v roce 2008. Tehdy na Technické univerzitě (TUL) vzklíčil nápad na oživení upadajícího zájmu dětí o technické a přírodovědné obory. Jedním z těch, kteří stáli u zrodu, byl Miloš Hernych z fakulty mechatroniky.

„První ročník Dětské univerzity ve školním roce 2010/11 začínal s pouhými dvěma obory v oblasti robotiky pro první a druhý stupeň základních škol. V následujících letech se postupně přidávaly další fakulty TUL a přibývala i nabídka oborů,“ popsal začátky. Časem se nabídka rozšířila až na 50 oborů. Od kybernetiky, robotiky a základů strojírenství a elektrotechniky až po obory přírodovědné. Zmíněná chemie byla jedním z mnoha.

V letošním roce otevřela Dětská univerzita celkem 12 kurzů. „Všechny jsou plně obsazené, většina z nich se naplnila během hodiny od spuštění registrace,“ okomentoval Hernych. Velký zájem byl například o letošní novinku kurz 3D technologie pro zájemce ze 6. až 7. tříd ZŠ, ve kterém si zájemci sami sestaví a zprovozní 3D. Pro starší žáky nabízí i letos Dětská univerzita specializované obory v oblasti přírodovědy a techniky.

Nejde však o pouhé kroužky. Dětská univerzita má podobu řádného studia, včetně slavnostní imatrikulace a promocí. A samozřejmě obhajoby svých prací před odbornou komisí. „Tam jsem třeba viděl, jak je důležité nejen pochopit a naučit se, ale také to umět zdůvodnit, dobře argumentovat a obhájit svou práci,“ vysvětlil jeden z bývalých absolventů.

Společně s Technickou univerzitou se do projektu hned v počátcích zapojila i Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a VOŠ v Liberci, kde společně se soukromou ZŠ Doctrina výuka probíhá. Tam letos otevřeli celkem tři kurzy. „Jde o základy strojního obrábění a praktickou elektroniku pro žáky osmých a devátých tříd, pro mladší pak základy technických konstrukcí, kde se například naučí vyrábět reproduktor nebo svítící vánoční hvězdy,“ popsal vedoucí dílen Karel Engelmannn.

Ti starší si pak vyzkoušejí obory, o kterých možná přemýšlejí po ukončení základní školy. Bilance je totiž víc než příznivá. „Zhruba polovina absolventů 'univerzity' si podala přihlášku právě na naši školu,“ pochlubil se.

Zájem o technickou výuku a předměty neopadl ani poté, co financování projektu z evropských peněz po pěti letech skončilo. Zakladatelé tehdy stáli před otázkou, zda bude možné v úspěšném projektu, který začaly časem kopírovat i některé další školy včetně ČVUT, vůbec pokračovat.

Pomohl kraj, který univerzitu pro děti ročně dotuje částkou půl milionu korun. A připlatit si musí i rodiče. Tři tisíce ročně. „Ten poplatek vidíme jako dobrý vklad, protože rodiče sem dávají děti s konkrétním úmyslem, nechtějí je jen 'odložit' na nějaký kroužek. Určitě je to přínosné a motivační,“ shrnul děkan pořádající fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Zdeněk Plíva. Jeho slova pak dokládá prostý fakt: jen letos se na Dětskou univerzitu v Liberci přihlásilo 145 dětí, většinou z Libereckého, ale i Ústeckého, Královéhradeckého, Středočeského kraje a Prahy.