Proti minulému roku se rozšířila nabídka kurzů pro středoškoláky například o atraktivní obor Architektura nebo Nanomateriály a nanotechnologie. Informovala o tom Jaroslava Kočárková, mluvčí Technické univerzity v Liberci, která dětskou univerzitu už sedmý rok pro nadané školáky pořádá.

PODÍLÍ SE I RODIČE

Dětská univerzita byla ještě předloni součástí projektu EDUTECH, na který škola dostala 26 milionů korun z evropských fondů, kurzy pro děti tak byly zdarma. Díky tomu se nejen rozšířila nabídka oborů a jejich kapacita, ale rozrostla se i nabídka pro středoškoláky. Před dvěma lety díky tomu mohlo studovat 500 dětí a kurzy měly zdarma. Loni byla kvůli menšímu objemu prostředků kapacita poloviční. „Do 23 kurzů se mohlo přihlásit 250 dětí," řekla Kočárková. Letos se mohla nabídka ještě rozšířit, Liberecký kraj totiž přidal půl milionu korun. Přesto se na financování musí podílet i rodiče zaplatí 2500 korun za kurz.

Dětská univerzita je jedním z projektů zaměřených na propagaci technických oborů a vzdělávání školáků. Liberecká univerzita se tomu věnuje od roku 2009, nejprve v projektu Startech-začni s technikou, na který o tři roky později navázala Otevřená univerzita a následně projekt EDUTECH. Programy za tu dobu prošlo více než 10.000 školáků. „Ověřili jsme si, že děti technické problémy baví a není těžké je zaujmout. Často ale nemají příležitost si něco samy prozkoumat, vyřešit nebo vyrobit. Naše kurzy jim tuhle možnost dávají," řekl vedoucí projektu Miloš Hernych.

Zápis do kurzů bude na webu http://detskauniver- zita.tul.cz/kurzy spuštěn 1. září ve 20 hodin. Zájem je tradičně velký a kurzy se rychle naplní.