Žákům by chtěla vysvětlit, proč je třeba přemýšlet nad tím, co a jak jíme a proč je vždycky lepší nenosit s sebou kilogramy navíc.

Besedy o prevenci dětské nadváhy jsou součástí projektu Obezita není náhoda, který s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny probíhá na základních školách po celé republice již šestým rokem,” uvedla za pořádající agenturu Zuzana Labudová.

Interaktivní program, jehož scénář vypracoval tým vedený předními českými obezitology, si klade za cíl naučit děti přemýšlet nad složením jídelníčku a následně nabyté vědomosti přenést do svých rodin (Ilustrační foto: Vít Šimánek).

Součástí projektu je také pravidelný průzkum stravovacích zvyklostí českých dětí. Nejnovější výsledky posledního průzkumu jasně ukazují, že stravovací preference českých dětí mají z hlediska zdravé výživy daleko k ideálu.

„Mezi jejich oblíbenými jídly je hodně moučných, masitých a sladkých pokrmů. Alarmující je zejména velká obliba sladkých limonád. Značná část dětí vynechává snídaně a polévky k obědu. Žalostná je malá obliba ryb a luštěnin a o moc lépe na tom nejsou ani ovoce a zelenina,” doplnila Zuzana Labudová.

Podle průzkumu část dětí po absolvování osvětových přednášek projektu Obezita není náhoda přešla na zdravější jídelníček. Část dětí udělala první krok k zásadám zdravé výživy a principy možná přenese i do svých rodin.