Kluci a holky vyrazili do Sněženky už v sobotu. Hned v neděli je čekal kulturní zážitek v podobě divadelního vystoupení. Nemuseli ani nikam chodit. Přímo do centra za nimi přijeli „ochotníci“ až z Prahy. Pohádka O napraveném loupežníkovi se všem moc líbila, a tak divadelníci sklidili zasloužený aplaus.

Když nad Smržovkou vykouklo sluníčko, vyrazilo se na procházku po okolí. Oblíbené byly hlavně výpravy, které mířily do některé ze smržovských cukráren. Náladu dětem nezkazilo ani špatné počasí.

Utkaly se kupříkladu ve hře „Maxi člověče“. Jak název napovídá, jednalo se o známou stolní hru, která se však díky svým obřím rozměrům nehraje na stole, nýbrž na podlaze. Na řadu přišla i celá řada dalších soutěží a her.

Prázdninové dny však děti netrávily jen sladkým lenošením. „Napadlo nás, že by tu mohly namalovat několik obrázků, které vyzdobí školu, jež se právě staví v Keni,“ řekl Jiří Hladík, spoluzakladatel centra. Obrázky děti malují v rámci projektu organizace The oneness – heart – tears and smiles. „Spolupracujeme s nadací Tegly Loroupe, africké maratonské běžkyně, která v Keni již zmiňovanou školu zakládá,“ vysvětlila Martina Zygadlová z české pobočky této organizace.

Africkým školákům věnují liberecké děti šest pláten. Akrylovými barvami na bílou plochu namalovaly, co je baví a co mají rády. Z většiny obrázků se dívá nějaké zvíře. „Já maluju vázy a v nich slunečnice. Chci, aby ty děti měly hezkou školu,“ prozradil Míra.

Po práci ve výtvarné dílně si kluci a holky zasloužili odměnu. Přestože venku vládlo „aprílové počasí“, vyrazili místo večeře k ohništi opéct si vuřty.

Jarní prázdniny jim ve Smržovce skončí v sobotu. „Někteří z nich se sem však podívají už za několik měsíců o hlavních prázdninách.

Letní pobyt ve Sněžence už je pro nás tradicí,“ dodala Alena Horáková z Jedličkova ústavu v Liberci.