Ingušsko vzniklo oddělením od Čečenska a v souvislosti s čečenskou válkou si zde lidé prožili utrpení, která jsou pro obyvatele střední Evropy jen těžko popsatelná. Jakkoliv každé z dětí přišlo v okruhu své rodiny o své blízké, snad o to víc byla cítit z jejich tradičního tance hrdost a nezdolnost tohoto národa.

Turné tanečního souboru Sunža sponzoruje Mogamed Jevlojev, který v Ingušsku provozuje nezávislý internetový zpravodajský portál. Ten se souborem do Liberce také včera přijel. „Jezdíme s dětmi po Evropě a seznamujeme všechny lidi s Ingušskem a jeho situací,“ vysvětlil Mogamed Jevlojev. Jak dále včera uvedl, při své cestě po Evropě dohodl možnou spolupráci s neziskovou humanitární organizací Hand for Help. Její bližší podrobnosti osvětlil Jaromír Dolanský.

"Ano, je pravdou, že jednání o této spolupráci již velmi pokročila,“ předeslal ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský. „Mogamed Jevlojev projevil zájem o výstavbu zdravotních zařízení, jako je v Pákistánu. Je to tak velký projekt, že jen další jednání zaberou měsíce,“ dodal Dolanský.

Organizace Hand for Help byla zároveň pořadatelem tohoto setkání neziskových organizací. Na náměstí byli také lidé z Červeného kříže. I to je jedna z organizací, která se věnuje humanitním záchranným akcí. Zde v Liberci je však známe více ve spojitosti s dárcovstvím krve či ozdravnými pobyty. Červený kříž má v Liberci velkou tradici a pod vedením Karla Studeného je v posledních měsících jeho působnost stále znatelnější.

Hned naproti takzvaného „velkého kříže“ byla jejich malá „konkurence“ v podobě Mládeže červeného kříže, ale jak trefně poznamenala jedna členka velkého kříže, „až dorostou, budou naši.“ Mezi dalšími zde byla také organizace Advaita. Ta v Liberci provozuje poradnu pro lidi s drogovou závislostí od patnácti let. Nechybělo ani občanské sdružení Hospic pro Liberecký kraj, které si klade za cíl vybudovat hospic a pomáhat umírajícím.

To vše je jen malá část velkého spektra organizací, které působí pod Ještědem i po celém světě. Jak poznamenal primátor města Liberce Jiří Kittner, je vždy důležité, aby spolu podobné organizace dokázaly mluvit. „Jsem moc rád, že se podobná akce mohla zde uskutečnit,“ dodal. „Lidé, kteří dělají v těchto odvětvích, jsou mnohdy tak trochu blázni, ale je moc dobře, že tací lidé mezi námi jsou,“ uzavřel primátor.