„Dnešek považujeme opravdu za úspěch. Mezinárodní den dětí jsme totiž organizovali od roku 2008. Nikdy se nám ale do něj nepodařilo zapojit tolik účastníků jako právě dnes.“ Těmito slovy zhodnotila Petra Sovová, vedoucí Centra na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji, akci, která skutečně plně dostála svému názvu.

Babylon hravých

Na sportovním hřišti při Základní škole Broumovská v Liberci se totiž v sobotu povedlo uskutečnit doslova a do písmene Mezinárodní den dětí. Slaven byl mezi národy, jak zněl i jeho podtitul. Společně s Centrem na podporu integrace cizinců jej spolupořádalo také liberecké Komunitní středisko Kontakt.
Ve srovnání s minulostí, kdy akce přivábila vždy spíše omezený počet národností, se na ni tentokrát sešel velmi pestrý koktejl účastníků z řad cizinců a zejména jejich ratolestí, kteří se na území Liberce snaží začlenit do naší společnosti.

Kromě vietnamských, německých, ruských, rómských či židovských a pochopitelně libereckých dětí se tentokrát rozhodli seznámit se světem českých her i bývalí obyvatelé Koreje, Uzbekistánu či Ukrajiny, které poměry v jejich původních zemích donutily najít si domov právě na území České republiky.

Zdravé koření

A sobotní odpoledne jí dalo za pravdu. Hlavním cílem organizátorů bylo zasvětit prostřednictvím her děti cizího původu především do českých reálií.
Současně bylo ale možné hravou formou představit něco ze svého světa i druhé straně. Toho využili například zástupci vietnamské komunity, kteří na akci dodali vlastní stánek s vietnamskými sladkostmi nebo nabídli možnost zahrát si původní vietnamskou hru kombinující v sobě prvky estetiky, logiky a matematiky.

„Věřili jsme, že to odpoledne zpestří a zdravě okoření,“ uvedla k tomu Simona Mičková, zástupce ředitele pro integrační politiku a národnostní menšiny z Kontaktu.
V rámci bohatého sportovně zábavního programu si pak děti mohly zasoutěžit v řadě tradičních disciplín, jako třeba skákání v pytli, přetahování lanem, skok přes švihadlo, chůze na chůdách a podobně, za což získaly odměny ve formě cukrovinek a dalších drobností.

Na závěr odpoledne byl naplánován táborák, u něhož si všichni mohli nejenom opéct buřta, ale navzájem si také předvést drobné kulturní výstupy v podobě ukázek písní, tanců či dalších her jednotlivých národností. Nedošlo pouze k vypuštění horkovzdušných létajících lampionů v barvách symbolizující jednotlivé národnosti, které mělo být vyvrcholením celé akce. Znemožnila to večerní průtrž mračen.