Uspěla totiž se žádostí o dotace z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na svůj program Člověk a krajina Jizerských hor. V rámci něj přichystala dvě varianty, a to první pro žáky 1.a 2. stupně základních škol, další pak pro studenty středních škol.

Děti si zahrají na detektivy

„Pro mladší děti jsme přichystali program Vyšetřování jizerskohorské katastrofy. Chceme, aby se i mladší generaci dostala do povědomí ekologická katastrofa jizerskohorských lesů z poslední třetiny minulého století, o které vůbec nemají představu,“ vysvětlil David Kavan, koordinátor projektu.

V rámci programu si děti zahrají na detektivy, kteří budou postupně přicházet na to, co mohlo ke katastrofě přispět. „Aby to děti skutečně bavilo, připravili jsme pro ně například i vizitky s popiskem Vyšetřovatel jizerskohorské katastrofy, se kterými mohou místní obyvatele nebo turisty vyslýchat při výletech jako svědky,“ pokračuje David Kavan.

Začátek ve škole, pokračování na Jizerce

Program má dvě části. Ta první se odehraje ve škole, další pak při třídenním pobytu v chatě na Jizerce. Společnost však chystá i čistě školní verzi s jednodenním výletem do Jizerských hor. Výhodou by měl být fakt, že se žáci dostanou i do jiných míst než do okolí Jizerky.

V obou variantách však s dětmi spolupracuje lesník SCHKO Jizerské hory, který vystupuje v roli soudního znalce. „Cílem programu je, aby na příkladu Jizerských hor děti zábavnou formou pochopily hospodaření v lesích,“ vysvětlil koordinátor projektu.

Hledání strategie

Střední školy pak mohou využít dalšího programu, a to Strategie pro Jizerské hory. Jak už název napovídá, studenti budou společně s krajinářem hledat možnosti budoucího vývoje Jizerských hor. Celková částka, kterou se společnosti podařilo na projekty získat, přesáhla částku 3 700 000 korun. O programy je mezi školami takový zájem, že již nyní má ekospolečnost zaplněnou kapacitu.