Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti v roli detektivů pátrají po příčinách lesní katastrofy

Liberecký kraj, Jizerka - Zcela bezplatný pobyt a ekovýchovný program nabízí od počátku letošního října až do konce června roku 2012 základním a středním školám z celého Libereckého kraje Společnost pro Jizerské hory o.p.s.

29.10.2009
SDÍLEJ:

Jizerské hory. Ilustrační snímek.Foto: CHKO Jizerské hory

Uspěla totiž se žádostí o dotace z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na svůj program Člověk a krajina Jizerských hor. V rámci něj přichystala dvě varianty, a to první pro žáky 1.a 2. stupně základních škol, další pak pro studenty středních škol.

Děti si zahrají na detektivy

„Pro mladší děti jsme přichystali program Vyšetřování jizerskohorské katastrofy. Chceme, aby se i mladší generaci dostala do povědomí ekologická katastrofa jizerskohorských lesů z poslední třetiny minulého století, o které vůbec nemají představu,“ vysvětlil David Kavan, koordinátor projektu.

V rámci programu si děti zahrají na detektivy, kteří budou postupně přicházet na to, co mohlo ke katastrofě přispět. „Aby to děti skutečně bavilo, připravili jsme pro ně například i vizitky s popiskem Vyšetřovatel jizerskohorské katastrofy, se kterými mohou místní obyvatele nebo turisty vyslýchat při výletech jako svědky,“ pokračuje David Kavan.

Začátek ve škole, pokračování na Jizerce

Program má dvě části. Ta první se odehraje ve škole, další pak při třídenním pobytu v chatě na Jizerce. Společnost však chystá i čistě školní verzi s jednodenním výletem do Jizerských hor. Výhodou by měl být fakt, že se žáci dostanou i do jiných míst než do okolí Jizerky.

V obou variantách však s dětmi spolupracuje lesník SCHKO Jizerské hory, který vystupuje v roli soudního znalce. „Cílem programu je, aby na příkladu Jizerských hor děti zábavnou formou pochopily hospodaření v lesích,“ vysvětlil koordinátor projektu.

Hledání strategie

Střední školy pak mohou využít dalšího programu, a to Strategie pro Jizerské hory. Jak už název napovídá, studenti budou společně s krajinářem hledat možnosti budoucího vývoje Jizerských hor. Celková částka, kterou se společnosti podařilo na projekty získat, přesáhla částku 3 700 000 korun. O programy je mezi školami takový zájem, že již nyní má ekospolečnost zaplněnou kapacitu.

Autor: Pavlína Stránská

29.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení